Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
17. června 2016 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: V Británii se vraždilo kvůli obraně EU

Jo Coxová na charitativní akci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jo Coxová na charitativní akci. | foto: Reuters

PRAHA Myšlenka Evropské unie je dnes ve stále větší míře předmětem nenávisti, pohrdání, cynických řečí, výsměchu apod. Možná to ale není myšlenka tak špatná, když lidé plní nenávisti jsou schopni kvůli ní dokonce vraždit.

Britská labouristická poslankyně Jo Coxová ve čtvrtek zemřela za Evropskou unii a pro Evropskou unii. Komu to připadá jako nepatřičný patos, jen upozorňuji – myslím to vážně. Svým způsobem to má leccos společného s tím, když na kyjevském Majdanu umírali lidé za to, aby svou zemi přiblížili EU. Čeští cynici a rozumbradové na to tehdy koukali s otevřenou pusou nebo si ťukali na čelo.

To, že se v Británii – příkladné demokratické zemi – stane něco tak odpudivého, je bohužel dobrá zpráva pro zastánce odvratu od liberální demokracie ve střední Evropě. Budou říkat: Nás nemůžete za nic kritizovat, u nás se za politický názor ještě nevraždí.

O čem to ještě svědčí? O tom, jak sociální sítě a internet přiživují rozdělení společnosti, polarizaci, černobílé vidění světa a atmosféru odsuzování za to, že má někdo jiný názor.

Když to ještě přiživí a opepří politici, kteří vymyslí nesmyslné referendum a zfanatizují a emotivně vyhecují obyvatelstvo, dopadne to tak i v historické baště demokracie a slušnosti. A držme si klobouky, bude hůř a sešup bude rychlý.

Dříve procházeli komentátoři a novináři přece jen nějakým výběrem. Dnes je na sociálních sítích komentátorem i soudcem kdejaký idiot, který má ovšem schopnost fanatizovat lidi. A jak vidíme, fanatizace a radikalizace skrze internet se rozhodně netýká jen muslimů.

...

Agentura Bloomberg má zajímavý článek, který upozorňuje na to, že globální ekonomika se v mnoha ohledech podobá stavu před 80 lety, tedy ve 30. letech. Podobně jako tehdy je růst držen na uzdě firmami neochotnými utrácet, nízkými inflačními očekáváními a vládami neochotnými k fiskální expanzi.

Příčinou je stále ještě finanční krize roku 2008, její dluhová kocovina, následné odpákovávání a deflační tlaky.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.