Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHÁČEK: Zastavil italský „ministr strachu“ migraci?

Názory

  13:05
PRAHA - Server Politico.eu má zajímavý článek o „pouštní diplomacii“ italského ministra vnitra Marka Minnitiho, která v poslední době přináší výsledky a daří se jí výrazně omezit příliv migrantů do Itálie.

Žadatelé o azyl po vylodění na Sicílii. foto: Reuters

61letý bývalý komunista z Kalábrie, který si dvě dekády politické kariéry dával pozor na to, aby se nedostal do titulků, se najednou – tedy v průběhu loňského roku – stal hvězdným a polarizujícím protagonistou politické scény v Evropě i v Itálii, jak píše server Politico.eu.

Osobně řídil mnoho jednání s různými frakcemi libyjského vedení a je to podle něj jediný způsob, jak řešit migrační krizi a vyhnout se ostnatému drátu.

Minniti představil pravidla chování pro lodě neziskovek, které zachraňují migranty. Kdo je nepodepsal a nebude je dodržovat, nesmí do italských přístavů. Připravil nový italský imigrační zákon, který je podle kritiků proti evropské konvenci o lidských právech. S libyjskou vládou podepsal memorandum o boji proti nelegálnímu obchodu s lidmi. A v létě zprostředkoval mírovou dohodu mezi znepřátelenými libyjskými kmeny a pomohl obnovit libyjskou pobřežní stráž, která brání odplutí lodí do Evropy.

Výsledkem je úctyhodný pokles počtu migrantů přijíždějících do Itálie. V roce 2016 to bylo 177 000, v roce 2017 je to už pouze 118 000. Minniti je oceňován v Bruselu a nenáviděn neziskovkami a levicí. Italští politici se bojí, že má nejvyšší politické ambice.

Sám ministr říká svému přístupu „pouštní diplomacie“ a naráží tím na mírovou dohodu, kterou uzavřel v poušti s hlavními libyjskými kmeny Awlad Sulejman a Tebu. Jednání trvalo 72 hodin a ministr prý seděl ve stanu mezi lidmi v tunikách a turbanech. „Teprve když jsem jim řekl, že jsem z Kalábrie, kde se za dohody a aliance ručí krví, nakonec podepsali a souhlasili.“

Naše poznámka: každý pokrok je třeba ocenit, ale od systémového řešení jsme ještě velmi vzdáleni.

Tony Barber si ve Financial Times všímá toho, že v tomto roce v srpnu opustí Řecko třetí a poslední záchranný program EU, ECB a MMF a bude se už financovat jenom na trhu. Řecko vytváří rozpočtové přebytky a v zásadě plní věřitelský diktát, samozřejmě zaostává ještě v mnohých ohledech se strukturální reformou, privatizací apod. Nedůvěra do značné míry přetrvává: Řecko je vnímáno jako špatně spravovaný, klientelistický stát. Řečtí politici zase viní špatně připravený záchranný plán, šitý na míru hlavně západním bankám.

Ale přece jen – geopolitické síly jsou ve hře. Evropa a Amerika vnímají Řecko jako ostrov stability a přátelství. Balkán je křehký, má problémy s právním státem a projevují se zde silné zájmy Ruska, Číny a arabských států. Turecko se propadá stále hlouběji do autoritativní vlády a jeho vztahy s Amerikou i Evropou jsou velmi křehké. Sýrie je v plamenech a militantní islám řádí v severní Africe i na Blízkém východě. Američané si velmi váží své námořní základny na Krétě. Ve východním Středomoří se Řecko jeví jako pilíř stability a spolehlivosti.

Přítomna je určitě i jistá únava z Řecka. Po osmi vyčerpávajících letech chce už Evropa ukončit ekonomický protektorát v Řecku a posunout se k větším a důležitějším úkolům ohledně integrace eurozóny.

Podle průzkumů veřejného mínění německé televizní stanice ARD poklesla celonárodní podpora opětovné velké koalice v Německu z 61 procent v prosinci na 45 procent dnes. Voliči CDU/CSU velkou koalici podporují, ale voliči sociální demokracie jsou rozdělení půl na půl.

Je ale rozdíl mezi členy a voliči SPD. Podpora velké koalice mezi členy SPD se pohybuje pouze na úrovni 20–30 procent.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institu pro politiku a společnost.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...