Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Inspektory OPCW Syřané a Rusové odmítají vpustit na místo chemického útoku. Mayová: Snaží se zakrýt stopy

Svět

  17:44aktualizováno  21:34
DAMAŠEK/MOSKVA - Ředitel mezinárodní organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v pondělí v podvečer uvedl, že syrští a ruští vojáci je nechtějí vpustit na místo podle koalice chemického útoku v syrské Dúmá kvůli bezpečnostním problémům. Podle britské premiérky Mayové se Rusové a Syřani snaží zakrýt stopy po útoku.

Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynula čtyřicítka lidí. foto: Reuters

„Tým stále není v Dúmá,“ uvedl šéf OPCW Ahmet Uzumcu dva dny po příjezdu do Sýrie. Místo přístupu do Dúmá inspektorům Syřané nabídli možnost vyzpovídat vybraných 22 lidí. Až v pondělí večer Rusko řeklo, že inspektory do Dúmám pustí ve středu, tedy až 11 dní po útoku.

Příjezd expertů z mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) do syrské Dúmá byl podle Moskvy odložen kvůli následkům sobotních náletů západních mocností a protože je potřeba povolení OSN, která jej zatím nevydala. Koalice to považuje za nesmysl, Dúmá se úder netýkal.

 Britský vyslanec při OPCW Peter Wilson krátce nato uvedl, že tvrzení Ruska, podle něhož vyšetřovatelé nemohli do Dúmy kvůli sobotnímu útoku spojenců, nedává žádný smysl. Britský vyslanec také dodal, že OSN vyšetřovatelům z OPCW potřebné povolení dala. Premiérka v pondělí v parlamentu uvedla, že se Rusové snaží zakrýt stopy. „Chemický útok v Dúmě nemohl provést nikdo jiný než syrský režim,“ uvedla Mayová. Rusko podle ní blokovalo v RB OSN snahy o diplomatické řešení.

Syrská armáda prý zaútočila na město Dúmá .
Syrská armáda prý zaútočila na město Dúmá chemickými zbraněmi.

Britská delegace při OPCW pondělí ráno oznámila, že město Dúmá, kde byl 7. dubna údajně spáchán chemický útok, který Washington a jeho spojenci připisují Damašku, nebylo vyšetřovatelům zpřístupněno. V prohlášení pak napsala, že je naprosto zásadní, aby byla Dúmá expertům z OPCW bezpodmínečně zpřístupněna. „Rusko a Sýrie musejí spolupracovat,“ uvedla Británie.

Ruské ministerstvo obrany navíc tvrdí, že reálným cílem úderů USA a jejich spojenců v Sýrii nebyly jen výzkumné laboratoře, ale i vojenské objekty a letiště.

První oběti syrského útoku.

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Nálety byly odpovědí na údajný chemický útok, který podle těchto tří zemí syrská armáda podnikla 7. dubna na město Dúmá ve východní Ghútě nedaleko Damašku a který si podle záchranářů na místě vyžádal přes 40 lidských životů. Damašek a jeho spojenec Rusko obvinění z použití chemických zbraní odmítají a operaci označily za akt agrese vůči suverénnímu státu.

Spojenecké bombardování si nevyžádalo žádné oběti ani mezi civilisty, ani mezi příslušníky syrských ozbrojených sil. Poškodilo však některá civilní i vojenská zařízení.

Experti z OPCW v sobotu přijeli do Damašku, do Dúmy měli přijet dnes. Představitelé syrské vlády oznámili, že s vyšetřovateli budou spolupracovat.

Autoři: ,

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč