17. dubna 2018 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syřané sestřelili v noci rakety, tvrdila ruská státní televize. K žádnému útoku ale nedošlo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 98Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

DAMAŠEK/PRAHA Syrská obrana zlikvidovala několik dní po spojeneckém úderu pět raket nad základnou v provincii Homs a letištěm u Damašku. O této „agresi“ v úterý informovala syrská a ruská státní televize, neuvedly však, kdo za útokem stojí. Podle představitele lokálních provládních sil ale k útoku vůbec nedošlo.

„Syrská protivzdušná obrana odrazila raketový útok na dvě letecké základny,“ tvrdil v úterý ráno titulek ruské propagandistické televize RT. Podle syrských zdrojů prý přiletělo několik desítek raket na základny Šajrát a Al-Dumair. Server Sputnik a RT svorně tvrdili, že rakety přiletěly z Jordánska a tudíž podle jejich komentátorů stáli za útokem buď Američané, nebo Izraelci.

Americké ministerstvo obrany v reakci sdělilo, že USA v současnosti nepodnikají v Sýrii žádné podobné aktivity. Izrael odmítl celou záležitost jakkoliv komentovat.

„Podobné zprávy nekomentujeme,“ reagoval podle Reuters na dotaz o aktuálních útocích mluvčí izraelské armády. Izrael přitom často ostřeluje zařízení syrské armády a snaží se omezit vliv Íránu či Hizballáhu v syrském konfliktu.

RAKETA SYRSKÉ PROTIVZDUŠNÉ OBRANY NAD DAMAŠKEM.
Snímky z pondělního rána po útoku USA, Velké Británie a Francie z výzkumného zařízení Barzah v Damašku.

Íránem podporované hnutí Hizballáh uvedlo, že syrská armáda sestřelila rakety na základně Šajrát i další tři rakety u letiště Al-Dumair poblíž Damašku. Syrská média však o této záležitosti pomlčela.

Planý poplach, žádné rakety

Nakonec se objevila zpráva od místního představitele provládních sil: Žádné rakety na základnu v Homsu vypáleny nebyly, aktivaci syrské obrany způsobil planý poplach. 

„Planý poplach vedl ke spuštění syrského protiraketového systému. Žádný nový útok na Sýrii se nekonal,“ uvedl pro agenturu Reuters velící důstojník regionální vojenské aliance, kterou podporuje syrská vláda. 

Podle důstojníka, který promluvil pod pomínkou anonymity, spustila protileteckou obranu pravděpodobně elektrická chyba způsobená narušením syrského radarového systému USA a Izraelem. Podle něj na vyřešení této chyby pracují ruští experti.

  • 98Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz