Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Moskvě je přístup evropských států nepříjemný, jakákoliv obvinění odmítá

Svět

  14:14aktualizováno  18:12
LONDÝN/MOSKVA - Moskvě je nepříjemné, jak nepředvídatelně a agresivně se evropské státy vyjadřují k otravě někdejšího dvojího agenta Sergeja Skripala a jeho dcery. Podle agentury RIA Novosti to v sobotu řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. foto: Reuters

„Je pro nás velmi nepříjemné mít nepředvídatelné a agresivně naladěné partnery, ale to je realita, se kterou musíme žít,“ uvedl Peskov. Dodal přitom, že Moskva hodlá i nadále svůj postoj tlumočit evropským státům.

Podobná kritika zazněla již v pátek z úst ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, když obvinil britskou vládu, že své spojence v EU tlačí ke konfrontaci s Kremlem. Šéf ruské diplomacie reagoval na rozhodnutí summitu Evropské unie povolat ke konzultacím velvyslance EU z Moskvy, jakož i na vyjádření některých zemí, včetně Česka, že by po britském vzoru mohly vyhostit ruské diplomaty.

Nizozemský premiér Mark Rutte potvrdil, že lídři osmadvacítky se dohodli, že povolají z Moskvy na konzultace unijního velvyslance, což je v diplomatické praxi vnímáno jako forma protestu.

Český premiér Andrej Babiš oznámil, že Česko v souvislosti s otravou Skripala a jeho dcery zvažuje vyhoštění několika ruských diplomatů.

Skripal psal Putinovi, chtěl se vrátit domů. Kreml to popírá

Skripala a jeho dceru v jihoanglickém městě Salisbury otrávil na začátku března neznámý útočník nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Oba stále zůstávají v kritickém stavu v nemocnici. Londýn z otravy obviňuje Moskvu, Kreml to rezolutně odmítá. Jak uvedl Vladimir Timoškov, Skripal popíral, že by byl „zrádce“, žádal o odpuštění a psal prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby mu dovolil vrátit se domů. Britské BBC to řekl Skripalův přítel ze školních let Vladimir Timoškov. Kreml popírá, že by podobný dopis obdržel.

‚Není jiné věrohodné vysvětlení.‘ Summit EU podpořil Londýn, útok na Skripala připisuje Rusku

Bývalého plukovníka vojenské rozvědky GRU ruský soud v roce 2006 odsoudil ke třinácti letům vězení za špionáž ve prospěch Británie. Údajně za odměnu 78 000 liber poskytoval v 90. letech informace o ruských rozvědčících působících v Evropě. V roce 2010 ho spolu s dalšími třemi osobami Moskva vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. 

Skripal se od své výměny usadil v jihoanglickém městě Salisbury, kde poslední dobu žil podle všeho se svou dcerou. Jeho syn zahynul podle britských médií s přítelkyní při autonehodě před rokem během návštěvy Ruska. Skripalova manželka zemřela na rakovinu krátce po odstěhování do Británie.

Policejní dodávka na londýnském hřbitově.
Policista u hřbitova, kde se nachází hrob Skripalovy ženy.

Podle Timoškova se staří známí a spolužáci od Skripala odvrátili poté, co byl obviněn z velezrady. Měli totiž pocit, že zradil svou zemi. Timoškov se se Skripalem znovu spojil prostřednictvím jeho dcery Julije a v rozhovoru s BBC zavzpomínal na jejich půlhodinový telefonát.

Bývalý plukovník se podle svých slov nepovažoval za zrádce vzhledem k tomu, že „přísahu složil své socialistické vlasti, Sovětskému svazu a nikoli Rusku.“ Údajně litoval toho, že byl dvojitým agentem, protože se následně jeho život stal „jedním velkým zmatkem“, tvrdí jeho dávný přítel. Do Ruska se prý Skripal toužil vrátit, protože chtěl opět vidět svou matku, bratra a další příbuzné.

Autor: