18. března 2018 21:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko na otravě Skripala podíl nemá, podobné jedy zlikvidovalo, tvrdí Putin

BŘEZEN -  Bývalý ruský agent Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy BŘEZEN - Bývalý ruský agent Sergej Skripal (na snímku z roku 2006) a jeho... | foto: Reprofoto

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin se o otravě bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii dozvěděl z médií. Prohlásil to v neděli na tiskové konferenci se zahraničními novináři v Moskvě. Žádné jedy podobné tomu, který byl při útoku použit, Rusko nemá, všechny podobné látky zlikvidovalo, řekl prezident.

Někdejšího agenta ruské vojenské rozvědky a pozdějšího spolupracovníka britské tajné služby Skripala a jeho dceru před dvěma týdny v jihoanglickém Salisbury otrávil neznámý útočník látkou označovanou jako Novičok, kterou podle západních i ruských expertů vyvinul a vyráběl Sovětský svaz v 70. a 80. letech minulého století. Moskva ale oficiálně popřela, že by podobný jed kdy vyráběla a že by jím i dnes disponovala.

“Rusko takové jedy nemá, všechny podobné látky jsme jako první zlikvidovali. Naši partneři své závazky nedodrželi,“ řekl Putin. „Jsme připraveni podílet se na vyšetřování, ale nevidíme vůli druhé strany,“ dodal.

Vyšetřovatelé sbírají forenzní vzorky na místě, kde byl Skripal a jeho dcera...
Policistka před pizzerií Zizzi, kterou navštívili Sergej Skripal a jeho dcera,...

Putin označil za nesmyslné, aby byla původcem útoku na Skripala Moskva. „Je naprostý nesmyl, aby si někdo takové skutky dovolil před volbami a před mistrovstvím světa (ve fotbalu),“ prohlásil prezident. Pokud by navíc šlo o bojovou otravnou látku, postiženo by podle Putina bylo víc lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz