12. července 2010 16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Muchovu epopej čeká stěhování do Prahy, chtějí ho narušit odpůrci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Obří malířská plátna Alfonse Muchy tvořící proslulou Slovanskou epopej naposledy obdivují návštěvníci zámku v Moravském Krumlově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří malířská plátna Alfonse Muchy tvořící proslulou Slovanskou epopej naposledy obdivují návštěvníci zámku v Moravském Krumlově | foto: ČTK

MORAVSKÝ KRUMLOV Moravský Krumlov se připravuje na stěhování Slovanské epopeje od malíře Alfonse Muchy, které by mělo téměř po půl století opustit město a přesunout se do Prahy. Záměr Prahy dílo odvézt, přestože pro něj nemá expozici požadovanou autorem, vyvolal vlnu nevole. Odpůrci projektu se patrně pokusí odvozu díla zabránit.

Kdy bude kolekce 20 rozměrných pláten sejmuta, srolována a odvezena, se ale ještě přesně neví, řekl starosta Jaroslav Mokrý.

Protestuje i Muchův vnuk

Se stěhováním epopeje do Prahy za současných podmínek nesouhlasí ani Muchův vnuk John. Pokusil se mu zabránit. Se svým požadavkem u soudu ale neuspěl.

V rozhovorech často připomíná, že epopej se dostala do Krumlova po druhé světové válce ve špatném stavu a jen s jeho pomocí byla kdysi zachráněna.

Moravskokrumlovští studenti natočili video Zaslouží si Praha Slovanskou epopej?, v němž vyzývají všechny, kteří mohou cokoli učinit, aby zabránili stěhování epopeje. Snímek končí záběrem před branou zámku, v němž je dílo vystaveno. V něm studenti tvrdí, že se stěhovaní pokusí zabránit "vlastními těly".

"Město samozřejmě žádný protest neorganizuje. Jsme ale rádi, že veřejnost sdílí náš názor, že stěhování epopeje do provizoria je nesmyslné a plně v rozporu s přáním umělce," uvedl starosta.

Praha nemá pro epopej pavilon, prý jde i o volby
Kritiku stěhování lze najít i na sociální síťi Facebook, kde má skupina Nechte Slovanskou epopej v Moravském Krumlově!!! přes 1500 příznivců. Téměř třetina připouští, že by se případné demonstrace zúčastnila. Nejčastější argumenty proti stěhování jsou, že Praha nepostavila pro epopej pavilon a že vystavení díla ve Veletržním paláci patrně souvisí se snahou oslovit pražské voliče v blížících se komunálních volbách.

Obří malířská plátna Alfonse Muchy tvořící proslulou Slovanskou epopej naposledy obdivují návštěvníci zámku v Moravském Krumlově

Plná kritických připomínek na adresu Prahy je podle starosty i návštěvní kniha v Rytířském sále, kde je epopej vystavena. Za poslední tři měsíce si dílo prohlédlo 22.000 lidí. Zájem o epopej je nebývalý, průvodcové mají plné ruce práce.

"Nevíme, nakolik Praze vystavení epopeje pomůže, jisté ale je, že naše podnikatele její odstěhování přivede na buben," dodal Mokrý. V příštím týdnu očekává, že jej navštíví zástupci pražské galerie, s nimiž bude dojednávat podrobnosti.

Stěhování bude poměrně náročné. U každého z obrazů bude nutné postavit lešení. Následně bude navinuto na speciální cívky.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz