Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Muslimové se svými dějinami 'prochlastali', tvrdí arabista Mendel

Svět

  20:00
PRAHA - Arabista, znalec islámu a také vína Miloš Mendel dospěl po sedmi letech studií k závěru, že se muslimové přes zákaz pití alkoholu svými dějinami "prochlastali". Mendel představil v Akademii věd svou téměř pětisetstránkovou publikaci Osudy vína v islámském světě, jejíž hlavním hrdinou je podle něj víno.

Muslimky - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Svého vědce podpořila ředitelka Orientálního ústavu, indoložka Stanislava Vavroušková. Při debatě o knize uvedla, že muslimští vládcové Indie, mughalové, trpěli deliriem tremens. Jde o život ohrožující stav, který vzniká u alkoholiků po přerušení pití alkoholu.

Mendel na obranu Arabů uvedl, že neměli tento druh drogy, podobně jako Indiáni, historicky zvládnutý. Nedokázali pít víno jako fajnšmekři, prostě se jen opíjeli. A tato vlastnost je zřejmě prapříčinou zákazu pití alkoholu v islámu. Mendel citoval Korán, ve kterém se píše: "nepřibližujte se k mešitě posvátné, když jste opilí" nebo "nepijte víno ... víno je věru nápoj hnusný". To jsou ale také jediné citace Koránu, o které mohly náboženské autority zákaz opírat.

A v tom je podle Mendela velký problém. Proto učenci od vzniku islámu na počátku 7. století až dosud diskutují o tom, jak tyto verše vykládat.Situaci jim komplikují jiné verše Koránu, které alkohol naopak opěvují. Vůbec nejde o lehké téma, jak by se mohlo na první pohled zdát, a místy působí docela chmurně, dodal. Muslimové, kteří mají v Koránu něco podobného jako křesťané v Bibli desatero, ale stejně jako křesťané zákazy neustále porušují či obcházejí.Arabista Miloš Mendel.

Miloš Mendel. Foto: Akademický bulletin

Zákaz pití alkoholu obcházeli v historii světské autority a dělají to i dnes. Pití vína tolerovali i u svých poddaných. Náboženské autority sice vydávaly fatvy, aby se alkohol nepil, a tak tlačily na vládce. Jestli se jim ale panovník - chalífa podřídit nechtěl, byly bez účinku.

Byly ale i opačné případy, kdy sám vladař inicioval zákazy pití vína a tresty v případě jejich porušení. Trestů je celá škála. Nejvyšší v letech 634 až 644 stanovil chalífa Omar. Bylo to 80 ran bičem. Byl ale uplatňován v dějinách islámu zcela výjimečně. I v současnosti se stává, že nějaký prezident nařídí veřejně zničit stánky s alkoholem nebo zavede prohibici, aby veřejně ukázal, že je mravný.

Přestože by muslimové neměli pěstovat a vyrábět víno ani jiné omamné látky, v mnoha historických obdobích a oblastech islámského světa to byli právě oni, kdo víno pěstovali, vyráběli a také ho konzumovali spolu s křesťany a Židy, uzavřel Mendel.

Vedoucí pracovník Orientálního ústavu a šéfredaktor časopisu Nový Orient Mendel (1952) je nejen arabistou a islamologem, ale také znalcem vína a jeho dějin obecně. Zajímá se i o historii českého a moravského vinařství.

Zabývá se ale především moderními a soudobými dějinami Blízkého východu a islámského světa se zvláštním zřetelem k politickým a kulturním dějinám islámského náboženství.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...