3. března 2014 7:50, aktualizováno  9:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Pustevnách hořela chata Libušín navržená architektem Jurkovičem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Jurkovičovy chaty na Pustevnách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jurkovičovy chaty na Pustevnách | foto: Shutterstock

OSTRAVA Na Pustevnách v Beskydech vzplála dnes po půlnoci chata Libušín navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Hasiči dostali požár pod kontrolu krátce před třetí hodinou ranní. Kvůli jeho rozsahu byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, na místě tak zasahovalo více než 70 hasičů. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Plameny se z interiérů chaty rozšířily kvůli větru i po střeše, jejíž konstrukce se zbortila. Hasiči museli vynést ven dvě propanbutanové láhve. Podle Netopila v hořícím objektu nikdo nebyl a nebylo hlášeno ani žádné zranění hasičů. "Objekt byl zasažen poměrně ve velkém rozsahu. I vzhledem k tomu, že jde o historickou budovu, bude škoda pravděpodobně dost veliká," poznamenal Netopil.

DUŠAN JURKOVIČ

Dušan Jurkovič (1868 - 1947) byl přesvědčený čechoslovakista. Byl členem spolku Mánes i České akademie věd a umění, za své dílo obdržel Katzovu cenu, čestný doktorát i řadu zahraničních vyznamenání. Za druhé světové války se stáhl do ústraní a kreslil si návrhy památníků obětem Lidic, bitvy u Stalingradu i Slovenského národního povstání. V roce 1946 mu byl jako prvnímu Slovákovi udělen titul národní umělec, v témže roce se konala v Praze výstava jeho celoživotního díla.

Jurkovičova tvorba je skutečně originální. Inspirovala mnohé, ale nikdo z epigonů se svému vzoru nedokázal přiblížit. Dnes nás fascinují především jeho "pohádkové" stavby z období secese, ale - jak nová monografie přesvědčivě dokládá - vynikající úroveň mají i jeho díla z meziválečné éry, která svérázného architekta řadí po bok velikánů moderní evropské architektury.


Přesné vyčíslení ani odhad způsobené škody zatím podle něj známy nejsou. Na místě pracuje vyšetřovatel, příčina požáru dosud také známa není. Při požáru zasahovalo 12 jednotek hasičů ze Zlínského i sousedního Moravskoslezského kraje. Nasazeno bylo 16 cisternových automobilů, vysokozdvižná plošina a automobilový žebřík. Část jednotek byla již odeslána zpět na stanice.

Lidovky.cz, ČTK
  • 5Diskuse