Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jurkovič vs. Kotěra aneb za architekturou do Brna

Design

  7:00
Moravská galerie v nové výstavě spojuje dva umělce, kteří formovali moderní architekturu v Česku a na Slovensku, ale vycházeli při tom z lidových tradic. Hlavním tématem výstavy je dílo Jana Kotěry, jejím dějištěm je brněnská Jurkovičova vila, unikání stavba navržená architektem Dušanem Jurkovičem. Zájemci tak dostávají možnost přímého srovnání prací obou architektů.

Jurkovičova vila, pohled na zahradu foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Kotěrovu tvorbu dokumentují kresby, fotografie staveb a jejich interiérů, ale i dosud nevystavovaný nábytek z roku 1907. Expozice je tematicky rozdělena do několika částí. Jedna z nich přibližuje Kotěrův vztah k lidovému umění, další líčí detaily ze vztahu i tvorby obou architektů a jejich vzájemnou inspiraci. Oba se znali, ovšem jejich přístup k lidové tradici a uměleckému řemeslu se lišil.

První srovnání dvou legend

"Poprvé je zde srovnána tvorba dvou nejvýznamnějších architektů první čtvrtiny 20. století u nás, zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry a zakladatele moderní architekturyry na Slovensku a tvůrce svébytného architektonického proudu na Moravě Dušana Jurkoviče," uvedla autorka výstavy Martina Lehmannová.

Kotěra (1871 až 1923) je brněnský rodák, ovšem většinu života prožil jinde. Studoval ve Vídni a Římě, působil jako architekt v Praze. Z lidové tvorby vycházel především ve svých návrzích vil. K jeho nejslavnějším stavbám patří Národní dům v Prostějově nebo muzeum v Hradci Králové.

Trmalova vila od Jana Kotěry - původní Kotěrův nákres.

Trmalova vila od Jana Kotěry – současný stav.

Jurkovič (1868 až 1947) se proslavil například stavbami na beskydských Pustevnách a v lázních Luhačovice. Později pracoval hlavně na rodném Slovensku. Vilu z roku 1906, kterou si Jurkovič postavil v Brně-Žabovřeskách, spravuje Moravská galerie. Kromě výstavních prostor je v budově badatelna a dokumentační středisko Jurkovičova díla. K prohlídkám vily se musejí zájemci registrovat prostřednictvím rezervačního formuláře.

Jurkovičova vila, pohled na zahradu

Do vily se před nadcházející turistickou sezonou vrátila socha Myslitele od Jana Štursy. Jurkovič ji v roce 1906 zakoupil pro lodžii vily, později si ji vzal s sebou do nového bydliště v Bratislavě. Od 60. let minulého století sochu vlastní Národní galerie v Praze. "Nyní se podařilo vyjednat trvalé zapůjčení sochy zpět do Jurkovičovy vily," řekla mluvčí Moravské galerie Martina Vašková.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat