Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Na Velehradě se sešly tisíce poutníků k oslavám sv. Cyrila a Metoděje

Česko

  9:45aktualizováno  14:09
VELEHRAD - Tisíce věřících dnes slaví na moravském Velehradě, kde si připomínají odkaz slovanských věrozvěstů svatého Cyrila a Metoděje. Na tomto místě byl Metoděj pohřben. Dny lidí dobré vůle, jak se poutní setkání nazývá, vyvrcholily bohoslužbou.

Slavnostní poutní mši svatou sloužil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. foto: ČTK

Křesťanská mise Cyrila a Metoděje položila ve druhé polovině 9. století na Moravě základy ke vzniku českého státu. Přes 220 radnic moravských obcí s odkazem na věrozvěsty vyvěsilo moravskou vlajku.

Anketa

Slavíte červencové státní svátky?

Ano, slavím oba svátky. 101
Slavím jen příchod sv. Cyrila a Metoděje. 164
Připomínám si jen upálení mistra Jana Husa. 44
Neslavím žádný z těchto svátků. 170

Akce na Velehradě, která má připomenout moravskou historii, kulturu a tradice, probíhá už dvanáctým rokem. Pro tisíce katolických věřících slavnost dvou svatých vyvrcholí bohoslužbou. Poutní mši přijel odsloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Při bohoslužbě promluvil také brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Připomněl na moravském poutním místě Velehradě položené kořeny křesťanské víry, vzdělanosti, státnosti, práva či kultury. "Přišli jsme na Velehrad za to všechno poděkovat Bohu, setkat se s Ježíšem Kristem a prosit o porozumění Duchu, kterým byli na své misi u našich předků vedeni sv. Cyril a Metoděj," oslovil věřící Cikrle.

Svatí Cyril a Metoděj

Svatí Cyril a Metoděj

Slovanští věrozvěstové Cyril (Konstantin) a Metoděj - bratři, kněží ze Soluně - jsou katolickými i pravoslavnými světci. Na Moravu přišli z Byzance na pozvání knížete Rostislava v roce 863. Dokázali jako misionáři včlenit evangelium do tuzemské kultury a tu zapojili do života církve. Přeložili biblické a liturgické texty do srozumitelné řeči a upravili pro slovanskou řeč písmo; vytvořili světský a církevní zákoník a dali řadu podnětů pro zpěv, ikonografii a kazatelskou činnost i pro politiku, diplomacii a hospodářství. Cyril zemřel v roce 869 v Římě, Metoděj, který pokřtil českého knížete Bořivoje, zemřel roku 885 a byl pohřben na velkomoravském Velehradě.

Na poutní setkání dorazilo také na osmdesát vozíčkářů, kteří se na Velehradě v tyto dny scházejí už několik let. I letos je tu čekala řada nejrůznějších aktivit včetně bohoslužby pro zdravotně postižené. Každým rokem se jim pořadatelé snaží zprostředkovat i setkání se známými osobnostmi. Tentokrát mezi ně zavítal například nevidomý zpěvák z Burkiny Faso Solo Dja Kabako, manželka prezidenta Livia Klausová, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Na Velehrad za poutníky zvítala i manželka prezidenta Livia Klausová.

Přijet by měl i papež

Už nyní se církev chystá na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů. Za dva roky přijede na Velehrad s velkou pravděpodobností i papež Benedikt XVI.


Pozván bude také ekumenický patriarcha Bartoloměj I., duchovní vůdce všech pravoslavných, řekl nedávno novinářům pražský arcibiskup Dominik Duka. V rámci oslav se uskuteční také výstavy a odborné konference.

Slavnosti vyvrcholily bohoslužbou.

Poutníci pomáhají s ručním opisem bible

Na Velehradě už několik let vzniká ruční opis bible, takzvaný Velehradský rukopis. Je hotový přibližně ze 70 procent. V rámci Dní dobré vůle se do opisování může i letos zapojit veřejnost.

Peníze na charitu

První den Dní lidí dobré vůle v pondělí večer vyvrcholil charitativním koncertem pod širým nebem, který vynesl 1,4 milionu korun. Peníze budou rovným dílem rozděleny mezi čtyři neziskové organizace. Na koncert dorazilo na 17 500 návštěvníků.

"Ruční přepisování pomáhá k tomu, aby se rozvíjel osobní vztah. Když člověk opisuje, může mu to utkvět hlouběji, než když to jenom přečte. (...) Není to organizované, nikdo nemá povinnost sem přijít. Na každém záleží, jestli ho to přitáhne nebo ne. Pro mě je zajímavé svědectví, že každým rokem Velehrad přitahuje spoustu lidí," uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Opisuje se překlad Václava Bognera. V uplynulých letech bylo opsáno pět knih Mojžíšových, žalmy, proroci Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel, Daniel a 12 malých proroků. Letos jsou na řadě "mudroslovné" knihy. Podle Chalupy se za šest ročníků přepisování zúčastnilo 3717 lidí, loni jich bylo 709.

Národní poutí vyvrcholily 5. července na Velehradě na Uherskohradišťsku dvoudenní Dny lidí dobré vůle.

Autoři: ,