25. května 2011 7:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Cisterciáky rozehnal papež, kvůli volným mravům

Papež Benedikt XVI. sloužil ve Chrámu sv. Petra ve Vatikánu půlnoční mši | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. sloužil ve Chrámu sv. Petra ve Vatikánu půlnoční mši | foto: ČTK/AP

ŘÍM Papež Benedikt XVI. dal zavřít římskou baziliku svatého Kříže v Jeruzalémě provozovanou cisterciáckými mnichy a její osazenstvo nechal rozptýlit do různých klášterů. Důvodem je to, že se cisterciáci příliš odchýlili od konzervativního církevního života a podlehli volnějším mravům.

S odvoláním na informované vatikánské zdroje o tom informovala agentura AFP. Vatikán oficiální zprávu nevyvrátil. Cisterciácká komunita ve snaze propagovat církev v posledních letech pořádala v bazilice například veřejné čtení z bible, které vysílala televize. Konaly se tam také koncerty, například pozvala popovou celebritu Madonnu, nebo módní seance.

Čtěte také:

V roce 2008 ovšem začala aktivitu v kostele vyšetřovat Kongregace pro řády zasvěceného života a společnosti apoštolského života, která dohlíží na řádné chování církevních organizací. O rok později byli z baziliky vypovězeni opat Simone Fioraso a dva jeho blízcí spolupracovníci.

Letos se pak rozhodlo o úplném ukončení dané činnosti s oficiálním zdůvodněním, že nastal odklon od liturgických aktivit a vznikly další blíže neupřesněné potíže ve vedení. Kostel byl postaven už ve čtvrtém století jako palácová kaple nedaleko římského Lateránu.

Podle tradice se v něm uchovávají ostatky Kristova kříže, který údajně našla svatá Helena v Jeruzalémě. Budova prošla během staletí mnoha přestavbami, z nichž ta poslední jí v polovině 18. století vtiskla pozdně barokní podobu. Přímo k ní přiléhá cisterciácký klášter.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!