Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

„NATO nám nepomáhá dost“

Česko

ÚTOK NA LIBYI den 19. Letecká podpora Severoatlantické aliance povstalcům v Libyi selhává. Povstalci už jsou na tom téměř tak špatně jako před začátkem náletů.

TRIPOLIS/PRAHA Pokud se podíváte na mapu Libye, kde jsou vyznačena území ovládaná povstalci, zjistíte, že už toho armádě věrné Muammaru Kaddáfímu moc k dobytí nezbývá. Povstalcům, jejichž oddíly postrádají většinou i základní výcvik, chybí téměř všechno -zbraně, kázeň, účinná taktika... A v neposlední řadě také účinná podpora ze vzduchu, kterou by jim měla poskytnout letadla NATO a dalších států. Jenže tato letecká podpora Aliance je podle povstalců nedostatečná, chaotická a nestačí k tomu, aby zvrátila poměr sil na bojišti, které stále více ovládají Kaddáfího jednotky.

„NATO nás zklamalo,“ kritizoval tvrdě Alianci velitel povstaleckých sil Abdel Fatah Júnis Ubajdí. Nejkritičtější je podle něj situace v obleženém přístavu Misuráta. „Pokud bude Aliance pokračovat takto ještě několik dní, nebude v Misurátě koho bránit. Pokud nebude Aliance dělat svoji práci pořádně, zvažujeme, že s tím půjdeme do Rady bezpečnosti OSN a požádáme, aby byla operace zrušena,“ řekl tento povstalecký velitel. „Severoatlantická aliance jedná velmi pomalu a dovoluje Kaddáfího silám, aby postupovaly. NATO se stalo naším problémem,“ prohlásil Ubajdí podle agentury Reuters.

Francie, která stojí spolu s Velkou Británií v čele operace, však kritiku odmítla. „Není na mezinárodní koalici, aby se pouštěla do dobývání terénu,“ uvedl francouzský ministr zahraničí Alain Juppé pro rozhlasovou stanici France Info. „Podporujeme všemi silami (povstaleckou) Přechodnou národní radu, ale je nutné, aby se zorganizovala. Nakonec bude v terénu všechno záležet na nich. My jsme tam, abychom chránili civilní obyvatelstvo, ne abychom dobývali území,“ řekl ministr. Podle agentur zároveň dodal, že situace v Libyi je složitá a „hrozí riziko zabřednutí“.

Kdo je kdo?

Situace v Libyi se z hlediska povstalců nelepší navzdory tomu, že počet letů NATO stále zvyšuje. Důvodem je to, že jednotky Kaddáfího sil změnily taktiku a místo rozsáhlých jednotek s obrněnými transportéry a tanky nasazují menší mobilní oddíly. Ty útočí na povstalce hlavně dodávkami, na nichž jsou zbraně jako raketomety nebo těžké kulomety. Hlavní je, že jsou především z rychle letících stíhaček NATO a spojenců k nerozeznání od těch, které do bojů nasazují povstalecké jednotky.

Situace na frontě se navíc velice dramaticky a chaoticky vyvíjí, takže je jen velmi těžké navádět letouny Aliance proti jednotkám Kaddáfího armády. Podle kontraadmirála Russela Hardinga ale povstalci nemají důvod ztrácet důvěru v podporu NATO. „Libye je 800 mil široká ... pokud nás v jedné dvou oblastech neslyší nebo nevidí, chápu, že to může vést k nedostatku důvěry,“ připustil ale spojenecký velitel.

Faktem však je, že Kaddáfího jednotky mají stále převahu. Včera se boje přenesly už za východolibyjský přístav Bregu.

Problémy operace * Spojenecké síly pod velením NATO, jejichž základ tvoří po stažení se USA Velká Británie a Francie, nemají prostředky na plnohodnotnou podporu pozemních operací povstaleckých jednotek. * Kaddáfího síly změnily taktiku a na malé, mobilní jednotky, pohybující se v civilních autech, útočí nadzvukové stíhačky jen obtížně. Je tu i nebezpečí omylu, před několika dny NATO už jednou omylem útočilo na povstalce.

Autor: