Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

BBC vstupuje do světa po 11. září

Názory

  9:50
PRAHA - Změny potřebovalo zahraniční vysílání už déle, říká Vít Kolář, šéfredaktor české sekce BBC.

Vít Kolář, šéfredaktor české sekce BBC foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LN Čím jste v Londýně obhajoval, proč by mělo české vysílání BBC dál existovat?
To bylo jednoduché. BBC World Service nyní představil strategii do roku 2010. Česká redakce podobnými změnami úspěšně prošla už na přelomu století, byli jsme doslova pionýři. Proto jsem navrhoval uchovat tento model, který inspiruje desítky lidí z různých částí BBC, i když nevysílá do důležitého geopolitického prostoru - minimálně jako ukazatel know-how. Malá příhoda: na nedávném setkání šéfů sekcí BBC z různých konců světa byl i kolega z arabské sekce, který má na starosti rádio a povede i televizi. První jeho dotaz byl, zda může přijet do Prahy podívat se, jak to funguje.

LN BBC ale zřejmě nechtěla platit program, který podle Media Projektu poslouchá dvaatřicet tisíc lidí týdně, byť by byl kvalitní.
Podle měření agentury MORI je poslechovost BBC na území ČR přes pět procent týdně, tedy víc než půl milionu lidí. Kolem pěti procent má v Británii třeba Today, renomovaný program Radia 4, byť je finančně daleko náročnější. Dalším argumentem tedy byla efektivnost. Česká sekce je ze zahraničních jedna z nejlevnějších. Ne ale na úkor kvality, i tam jsme prošli s čistým štítem. Nezískali jsme však dostatek bodů z hlediska geopolitického významu a svobody tisku v zemi.

LN Je pak logické rušit efektivní český program, když se dle vás na tuzemském trhu etabloval?
Z hlediska BBC logiku vidím, stejně tak z pohledu britského daňového poplatníka, kterým jsem. Na druhou stranu souhlasím s reakcí několika britských poslanců, kteří vyzývají vládu a BBC, aby změnily své rozhodnutí - obávají se ztráty britského vlivu v klíčových místech Evropy. A vnímám-li to srdcem, je to škoda. Ale logické to je, protože provádí-li World Service největší změny od konce války, nemůže je dělat v rukavičkách.

LN Budou se cizojazyčné sekce postupně po vzoru české stěhovat z Londýna do zemí, kam vysílají?
Nejsem si jist, že je to univerzální návod. Ano, abyste byl dobrým globálním hráčem, musíte mít silnou lokální přítomnost. Ale většina zemí, kde je problematická situace, vám nedovolí fungovat přímo na místě. BBC opouští Evropu a soustředí se na trhy, kde je informační nedostatek, kde životy lidí doslova závisejí na přístupu k informacím. BBC tak bude více pomáhat při rozšiřování toho, čemu na Západě říkáme demokracie, v islámském světě. Kromě úspěšného rozhlasu a internetu i pomocí nejpopulárnějšího média dneška, televize.

LN Přesunem z Evropy do arabského a islámského světa se BBC World Service konečně vyrovnává s dědictvím studené války?
Přesně, tak vstupuje do 21. století, do světa po 11. září 2001, světa, který není bipolární, v němž se hůře orientuje, jenž je mnohem více globalizován a v němž informace nabývá nesmírných rozměrů a ceny. Do světa, v němž nyní žijeme. Zahraniční vysílání šlo s děním od začátku druhé světové války. Změny po roce 1989, třeba zavření německé sekce, byly však jen polovičaté. Zahraniční BBC řádnou reorganizaci a změnu priorit potřebovala už před deseti lety.

LN Není teď na spuštění arabské televize a pokus vyrovnat se zavedené Al Džazíře pozdě?
Možná. Pokud by ke změnám došlo v polovině devadesátých let, mohla se arabská televize BBC etablovat v regionu ještě před druhou válkou v Perském zálivu, předtím než Británie sehrála tak klíčovou roli jako jedna z okupujících sil v Iráku, kdy na sebe vzala hněv islámského světa stejně jako Spojené státy. Odborníci ale říkají, že pozdě není, třeba proto, že divák v arabském světě má tendenci sledovat několik kanálů, ne jen jeden. BBC navíc může stavět na renomé nezávislého zdroje, které v regionu má. Otázka je, zdali tak bude vnímána i nadále. Ostatně podobné problémy má i Al Džazíra - arabský svět ji představuje jako proamerickou televizi, naopak USA ji tak rozhodně nevidí.

LN BBC má dobré jméno i v Česku. Nenabízí tu však původní investigativní žurnalistiku.
Máte pravdu. BBC v Británii je silnou pátrací žurnalistikou proslulá. Ale prioritou zahraničního vysílání BBC je šířit svobodné informace, investigativa je nulová. Kdybychom měli čas a prostředky se dál vyvíjet, plánovali jsme naučit se ji od britské BBC.

LN Existuje v Česku redakce fungující podobně jako BBC, v níž byste chtěl nyní působit?
Žádná mi není natolik blízká, abych s ní absolvoval pár let restrukturalizace, abych ji dovedl, kam bych si představoval. To může být moje chyba stejně jako zdejších médií. Ta trpí tím, čím všechny postkomunistické země -že byla přeskočena jedna generace. Na začátku devadesátých let navíc chtěli politici i novináři společně vybudovat kapitalismus. Politika i média jsou však stále trochu v plenkách. Ale říkám to s velkou láskou k této zemi. Je třeba počkat. Doufám, že se to zlepší i tím, že se lidé z české BBC rozprchnou do redakcí českých médií, kde pomohou měnit atmosféru. Čeští novináři obecně jsou kvalitní, ale nejsou zvyklí poslouchat, nemají disciplínu, pokoru. Dnes se každý kluk zeptá premiéra, kdy rezignuje. To není umění. Mnohem těžší je zeptat se tak, aby vás tázaný považoval za partnera a navíc si uvědomil, že mu ne všechno projde. Naší úlohou je klást politikům otázky, jež zajímají posluchače nebo čtenáře, a řádně se ujistit, že odpovědí.

Autoři:

Byt 2+1 Chlumec nad Cidlinou
Byt 2+1 Chlumec nad Cidlinou

Rooseveltova, Chlumec nad Cidlinou - Chlumec nad Cidlinou III, okres Hradec Králové
2 890 000 Kč