29. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Betlém ožívá na Boží Hod

Tradiční hrotovický Betlém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tradiční hrotovický Betlém. | foto: Archiv radnice

Hrotovice Tradiční české Vánoce jsou svátky klidu, míru a spříznění. Hrotovické Vánoce jsou ještě o něčem víc. Příprava na ně - Advent - na Vás dýchne v našem městě na každém kroku, je to období dobré vůle a dobročinnosti. Navracíme se ke starým tradicím, které probouzejí emoce a podněcují v nás trochu pokory. Tento čas v Hrotovicích zahajujeme vánočním jarmarkem, který je koncentrovaný v čase před Adventem do jednoho sobotního dopoledne na náměstí před zámkem. Nabízí vánoční dekorace, pochutiny i možnost nákupu vánočních dárků.

Má i důležitou funkci společenskou, protože se zde potkávají známí, příbuzní i návštěvníci města z okolních obcí. I když bývá chladné počasí, jarmark přináší všem přítomným příjemné zážitky. Atmosféra jarmarku pobízí k povídání si s přáteli u skleničky teplého svařáku či punče. K hlubšímu kulturnímu i duchovnímu prožitku této krásné doby město přispívá pořádáním tradičního cyklu čtyř adventních koncertů, a to za finanční podpory Skupiny ČEZ.

Koncerty se konají každou adventní neděli v kostele sv. Vavřince v Hrotovicích nebo v prostorách společenského sálu ZUŠ v Hrotovicích. Čtyři adventní večery dávají jejich návštěvníkům možnost brát dobu adventu jako výzvu k rozjímání a zamyšlení. Po první adventní neděli probíhá ve středu města rozsvícení vánočního stromu. Navazujeme tak stejně jako tisíce českých a moravských obcí na tradici, kterou v roce 1924 zahájil na brněnském Náměstí Svobody spisovatel Rudolf Těsnohlídek. 

Podnětem byla událost, kdy spisovatel s přáteli nalezl v zimě v bílovickém lese opuštěnou prochladlou malou dívku. Slavnostní rozsvícení stromku tehdy spojil se sbírkou na pomoc opuštěným dětem, proto i u nás hrají na akci děti z mateřské školy hlavní roli: společně rozsvěcují hrotovický vánoční strom a těší všechny přítomné milým vystoupením i prodejem svých výrobků. 

Vánoční strom je vždy ozdobou města a připomíná nám, že doba adventní je dobou úklidu nikoli jenom v domácnosti, ale především v mezilidských vztazích. Mikuláš, oděný tradičně do dlouhého pláště a s neodmyslitelnou berlou v ruce, v doprovodu andělů a čertů jako představitelů dobra a zla, obdarovává děti dne 5. prosince na nádvoří hrotovického zámku. 

Laskavými slovy chvály nešetří zvláště u těch, které mu přednesou básničku nebo zazpívají písničku. Spokojeni jsou malí i velcí, protože zde bývají připraveny teplé pochutiny. Neodmyslitelnou ozdobou nádvoří je Betlém, který na Boží hod vánoční „ožívá“. Vystoupení zajišťují hrotovičtí divadelní ochotníci. I zvonička pro štěstí čeká na všechny, kteří si na ni přijdou na nádvoří zámku zazvonit a vyslovit při tom své přání, ať už vánoční nebo novoroční. 

I když 23. prosince končí Advent a začínají vánoční svátky, které jsou nejkrásnější v kruhu rodinném, na Štědrý den večer po slavnostní mši chodíme v Hrotovicích ukládat Ježíška do jesliček a společně zpíváme české koledy. Před koncem roku 30. prosince mohou hrotovičtí občané přijmout pozvánku na setkání do Svatochně k dubu. 

Chuť si společně vyšlápnout na pěší turistický výlet, popovídat si se svými sousedy z okolních vesnic a prožít hezké povánoční odpoledne v přírodě má každým rokem kolem pěti set občanů Mikroregionu Hrotovicko. Tradičním silvestrovským ohňostrojem na pak Náměstí 8. května se loučíme o půlnoci se starým rokem a novoročním přípitkem vítáme Nový rok.

HANA ŠKODOVÁ, starostka města Hrotovice, nezávislá.

Hana Škodová, starostka města Hrotovice, Nezávislá.

Hana Škodová , starostka města Hrotovice, Nezávislá

Najdete na Lidovky.cz