Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pocit bezpečí je subjektivní

Starostové píší

  1:23
BRANDÝS NAD LABEM – STARÁ BOLESLAV (Středočeský kraj) - Odpověď na dnešní otázku není a nemůže být jednoznačná, a to proto, že „bezpečí je pocit“ a že hodnocení mohou být různá, např. z pohledu občanů, z pohledu statistik trestné činnosti a přestupků.

Ke zvýšení bezpečnosti a prevenci napomáhá také osmnáct strážníků městské policie. foto: ARCHIV RADNICE

Pro naše město jsou v souvislosti s bezpečností důležité demografické údaje, z nichž vyplývá, že za posledních deset let vzrostl počet obyvatel o více než 2 000 a oproti republikovému průměru je ve městě příznivá věková struktura a vyšší podíl obyvatel s vysokoškolským a vyšším odborným vzděláním, přičemž velký podíl obyvatel vyjíždí za zaměstnáním mimo kraj a téměř třetina studentů, žáků a učňů vyjíždí za vzděláním mimo město.

Tato zjištění vyplynula při zpracovávání Strategického plánu rozvoje města pro léta 2015 až 2025, stejně jako zjištění ohledně bezpečnosti ve městě. Nad republikovým průměrem jsou trestné činy vloupání do obydlí, krádeže automobilů a jízdních kol, výroba, držení a distribuce drog a dále řízení pod vlivem, nižší je naopak podíl fyzických útoků a loupeží.

Ze souhrnné i z tematicky zaměřené SWOT analýzy sociálních služeb a zdravotnictví vyplynulo, že rostoucí počet drogově závislých osob, a s tím související ohrožení široké populace, je občany vnímáno jako jedna z hrozeb. V analýze bezpečnosti respondenti mezi silné stránky řadili existenci městské policie s odpovídajícím technickým vybavením, kamerový dohlížecí systém a monitorování centra města a vytipovaných problémových lokalit, naopak mezi slabé stránky patří velký počet ubytoven, a s tím související podíl mladých lidí, často cizích národností, kteří po práci vyhledávají ve městě zábavu. Ke snížení subjektivního pocitu bezpečí pak patří i výskyt drogově závislých a s tím související vyšší index kriminality.

Tato zjištění jsou dalším vodítkem pro zajišťování bezpečnosti ve městě, a to především prostřednictvím městské policie, která má v současnosti 18 strážníků a zabezpečuje nepřetržitý výkon služby. V roce 2015 byla zpracována koncepce práce městské policie na roky 2015 až 2018 a každému strážníkovi ve výkonu byla přidělena určitá část města, kde vykonává pochůzkovou činnost. Městská policie využívá dohlížecí systém se 17 kamerovými body, který je především preventivním nástrojem. Do budoucna počítáme s modernizací tohoto systému a se zvýšením počtu kamer. K často řešeným problémům ve městě patří bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích, dohled nad dodržováním veřejného pořádku a řešení drobné pouliční přestupkové kriminality.

Vlastimil Picek, starosta Brandýsa nad Labem – Staré Boleslavi, politické hnutí Podpora občanů

Autor: