Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Turisty do Blatnice láká víno i poutě

Starostové píší

  1:31
BLATNICE (Jihomoravský kraj) - Blatnice pod Svatým Antonínkem zdaleka nepatří mezi největší obce a už vůbec nemůže konkurovat větším městům s atraktivními památkami. Přesto si sem každoročně najdou cestu desetitisíce turistů a poutníků.

Při Děkovné pouti na kopce Svatého Antonínka připutují v krojích všechny generace. foto: Lenka Fojtíková

Ti sem přijíždí za dobrým vínem a duchovními prožitky. Naše obec totiž patří historicky mezi vinařské. Vždyť svou vinici zde měl už i Jan Ámos Komenský. Mnozí ze současných vinařů se mohou pochlubit celou řadou nejrůznějších ocenění. Všichni se ale shodují, že největším oceněním pro ně je, pokud se k nim vrací spokojení zákazníci. 

Většina z nich ale nechce pouze do obce přijet, nakoupit a jet domů. Vždyť často za lahodným mokem přijíždí z druhého konce republiky. Z toho důvodu se po revoluci projevil hlad po ubytování. V současné době zde jsou sice tři penziony. Ubytovnu vlastní a provozuje obec, a tak se snaží návštěvníkům za levný peníz zpříjemnit pobyt. K dispozici je zde devět čtyřlůžkových a čtyři dvoulůžkové pokoje. Dále je k dispozici společné sociální zařízení, dvě kuchyňky, společenská místnost s televizorem a úschovna kol. U budovy je bezplatně velké parkoviště. Nocleh zde vyjde na rovné dvě stovky.

Bývalé vedení obce v ubytovně opravilo sociální zařízení a letos byla v přízemí zmodernizována kuchyňka. „V místnosti, které se dříve říkalo „kuchyňka“, bylo pouze keramické umyvadlo se studenou vodou, starý stůl s pořezaným ubrusem z umělé hmoty, tři židle a to bylo vlastně vše,“ zavzpomínal na dobu před pár měsíci místostarosta Blatnice pod Svatým Antonínkem Milan Zedka. „Za pár tisícovek jsme přes internet objednali kuchyňskou linku a pracovníci Služeb obce Blatnice obložili zeď, nainstalovali linku s nerezovým dřezem a dnes zde teče i teplá voda,“ uvedl Zedka. Kuchyň obec vybavila i potřebným nádobím.

Kromě toho obec na svém webu zveřejnila fotografie interiéru a rázem se reklama na ubytovnu ocitla také na webu levného ubytování. Díky tomu se zvýšil zájem turistů.

Největší nápor obec zažívá v polovině května, kdy sem míří bezmála dva tisíce lidí na rok od roku populárnější Putování po blatnických búdách. V ten den se totiž návštěvníkům otevře více než třicet sklepů, kde na hosty čekají vinaři se svými výbornými víny

Květnovým putováním ale nabídka pro turisty neskončila. Až do 13. 9. je možné navštívit každý víkend některého z vinařů přímo ve sklepě a ochutnat jeho vína. Další velkou akcí, která se minulosti osvědčila, budou 8. 8. Blatnické búdy pod hvězdami. Více než 25 sklepů se otevře v 18 hod. a ukončení je naplánováno na 24. hodinu. Chybět nebude samozřejmě zpěv a muzicírování.

Jak už dává název tušit, Blatnice patří mezi poutní místa. Za duchovnem sem každoročně přijíždí desetitisíce poutníků. Na počátku minulého století poutní místo proslavil slavný obraz malíře Joži Uprky s názvem Pouť u Svatého Antonínka, který měl svou premiéru v roce 1894 na pařížském Salónu francouzských umělců. Na kopec, který se vypíná necelé dva kilometry nad obcí, stejně jako v minulosti i dnes na poutě putují krojovaní z širokého okolí. Lidé zde prostě kroje milují a rádi snáší horko a nepohodlí tohoto tradičního oděvu, aby hostům připomněli bohatství života předků.

Nejvíce krojovaných můžete na kopci Svatého Antonínka vidět poslední srpnovou neděli, kdy se zde koná tzv. Děkovná pouť. Při ní lidé již od nepaměti děkují nejen za úrodu, ale za všechny dary, kterými nás Bůh každý den zahrnuje. Letos se uskuteční 30. srpna. Mše svaté budou slouženy v 9 a 10.30 hod.

Přestože akce zaměřené na víno pořádají vinaři a poutě zase farnost, bez spoluúčasti obce se nic neobejde. „Snažíme se vždy zajistit co nejlepší technické zázemí. Naším úkolem je třeba posekání louky na Antonínku, přistavění kontejneru na odpadky a jejich odvoz, postavení pódia v areálu vinařských búd, umístění mobilních toalet s tekoucí vodou a celá řada drobností, které jsou ovšem nezbytné pro plynulý chod,“ připomněl místostarosta Zedka.

Pokud někdo netouží po davech lidí, tak je i pro něj také nabídka. „V červenci jsme na Antonínek vyrazili o půl páté ráno, abychom za ranních červánků poslouchali zpěv ptactva. Doprovázel nás zkušený ornitolog a bylo to moc krásné. Na šestnáctého srpna potom plánujeme putování Za pověstmi kolem kopce svatého Antonína,“ uvedla předsedkyně kulturního výboru Zdislava Kuřinová.

Lenka Fojtíková, starostka Blatnice pod Svatým Antonínkem, nestraník za KDU-ČSL

 

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...