16. července 2015 1:22 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Na opraveném zámku bude „skládat celá Miroslav“

Miroslav je město v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, 22 km severovýchodně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav je město v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji, 22 km severovýchodně... | foto: Foto archiv města

MIROSLAV (Jihomoravský kraj)  Největší dominantou a letošním lákadlem pro návštěvníky města je zámek, který podle pověsti založila bájná kněžna Miroslava. První historická zmínka o Miroslavi pochází z roku 1222, kdy král Přemysl Otakar I. nařídil odvádět vinný desátek rajhradskému klášteru. Původní vodní tvrz byla v 16. století za pánů Valeckých z Mírova přestavěna na renesanční zámek. Obce Mittendorf, Pémdorf a Václavov byly spojeny v městečko Miroslav, které také dostalo pečeť a znak. Po II. světové válce byl objekt využíván hlavně jako školní internát.

Počátkem 90. let získalo město zámek do svého vlastnictví a hledalo jeho smysluplné využití. Přes všechnu snahu se podařilo získat finanční prostředky pouze na dílčí projekty, jakými byly oprava části střechy jihovýchodního křídla, oprava novogotického portálu a fixace nástěnných maleb v nadokenních obloucích. V roce 2014 se po 15 letech úsilí podařilo získat z ROP Jihovýchod 21 miliónů korun na první fázi rekonstrukce zámku Miroslav. Opravy se zhostila firma OSP Moravský Krumlov, autorský dozor zajišťoval prof. Zdeněk Fránek, stavební dozor Ing. Jiří Topinka, administrací je pověřena Ing. Gabriela Smolíková. Na všechny činnosti bedlivě dohlíželi památkáři. Po otevření nabídne památka turistům několik expozic. Největším lákadlem bude určitě ta s názvem Slovanská epopej se vrací na Moravu. Půjde o 20 velkoformátových puzzle o rozměrech cca 3 x 2m, na kterých jsou vyobrazeny výjevy ze života Slovanů známého secesního malíře Alfonse Muchy. Puzzle jsou již vyrobeny a obsahují 163 000 dílků o celkové hmotnosti 97 kg. Obrazy jsou postupně skládány realizačním týmem kolem Anny Počarovské, která je držitelkou několika světových rekordů. Připojit se může každý občan - projekt se jmenuje Skládá celá Miroslav.

Dalším projektem na zámku bude výstava z výrobků firmy LEGO, které městu věnuje další miroslavský občan Daniel Sterzik. Z kulturního domu bude do zámku také přemístěna stálá expozice miroslavského rodáka, držitele mnoha světových cen, akademického sochaře Pavla Krbálka. Protikladem těchto artefaktů budou modely světově proslulého architekta Prof. Zdeňka Fránka, který se svým kolektivem zpracoval projektovou dokumentaci k opravě zámku.

Naším záměrem je postupně dávat příležitost také místním umělcům – kovářům, fotografům, keramikům atd. a tím zvyšovat povědomí o našem městě a regionu. Nad otevřením zámku převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Michal Hašek. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. července, kdy se v Miroslavi uskuteční již 26. ročník slavnosti Meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána.

Roman Volf, starosta, ČSSD

Roman Volf, starosta, ČSSD
ROMAN VOLF, starosta, ČSSD