Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Boskovicích navštěvuje knihovnu pětina obyvatel

Starostové píší

  1:24
BOSKOVICE (Jihomoravský kraj) - Letos uplyne již 153 let do první zmínky o knihovně v našem městě.

Noc s Andersenem foto: LUBOŠ SUŠIL

V současnosti pracuje Městská knihovna v Boskovicích jako středisko městské příspěvkové organizace Kulturní zařízení města Boskovice. O knihy a knihovnické služby je stálý zájem. Knihovna vykazuje nadstandardní počet čtenářů z počtu dospělé populace – 21 %, přičemž průměr v našem okrese je 14,5 %. U populace do 15 let věku je to 24,9 % z počtu čtenářů a
35,4 % z celkového počtu dětí a mládeže v Boskovicích, což svědčí o významné oblibě knihovny zejména mezi mládeží. Na jednoho obyvatele připadá 8,9 výpůjček za rok, na jednoho zaregistrovaného čtenáře potom 42,2.

Aktuální provozní doba je 37 hodin týdně v Boskovicích, dvě hodiny týdně v místních částech Mladkov a Hrádkov.

Roční čtenářský poplatek činí 70 korun pro děti, studenty a seniory, ostatní platí 140 korun. S krádežemi ve velkém rozsahu problém nemáme, opozdilce motivujeme akcemi, zpravidla při březnové amnestii, kdy jim odpouštíme sankční poplatky za pozdní vrácení knih.

Výběr knih a nákup novinek probíhá průběžně, v roce 2015 nakoupilo oddělení knihy za 180 000 Kč, pro rok 2016 předpokládáme objednávku za 200 000 Kč. Nakupujeme ze všech zdrojů – z velkoobchodů, velkých knihkupectví, od distributorů i jednotlivých nakladatelství. Důraz je kladen na ekonomiku nákupu.

Knihovna pracuje dle vlastního plánu organizace, akce však přirozeně provazuje s potřebami, náměty a aktivitami města, mateřské a základní školy. Tradiční společnou akcí je Noc s Andersenem, kdy do knihovny chodí dětem číst některý ze zástupců vedení města. V roce 2014 uspořádala knihovna celkem 144 akcí.

Zatím je umístěna v provizorních prostorách, vedení města se intenzivně snaží najít vhodné řešení této situace a vybudovat v Boskovicích moderní komunitní centrum s knihovnou a prostorami pro Klub seniorů a činnost zájmových spolků, literárním klubem, včetně odpovídajícího zázemí.

Městská knihovna Boskovice patří mezi významné činitele podporující rozvoj kulturního a společenského života ve městě. Proto by si odpovídající a reprezentativní prostory určitě zasloužila.

Hana Nedomová, starostka města Boskovice, ČSSD

Hana Nedomová, starostka města Boskovice, ČSSD

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...