3. března 2016 1:40 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Městská knihovna funguje již od roku 1892

Knihovna pořádá cestopisné přednášky pro rodiče s dětmi i seniory, konají se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihovna pořádá cestopisné přednášky pro rodiče s dětmi i seniory, konají se... | foto: ARCHIV MĚSTA PŘÍBOR

PŘÍBOR (Moravskoslezský kraj) Historie městské knihovny v Příboře začíná rokem 1892, v té době se hovoří o knihovně Sboru dobrovolných hasičů v Příboře. Tehdy měla 80 knih a sloužila nejen členům sboru, ale i veřejnosti. Za tuto dlouhou dobu prošla mnoha proměnami a změnila i sídlo. Od roku 1992 je knihovna městským zařízením a od roku 2010 sídlí v krásných zrekonstruovaných historických prostorách Piaristického kláštera.

V současné době máme zaregistrovaných 1 150 čtenářů, z toho je 389 dětí. Pracovnice knihovny se snaží získávat pro naše čtenáře nové tituly knih jednak nákupem knižních novinek, a to i od jednotlivých prodejců, kteří jezdí po knihovnách a nabízejí různé tituly knih. Následně odebírají knihy i z projektu Česká knihovna z Moravské zemské knihovny v Brně. Akvizice knižního fondu provádějí knihovnice průběžně, kdy jednak vybírají novinky, ale rovněž doplňují doporučenou četbu pro žáky základních škol a gymnázia. Do městské knihovny jsou rovněž v rámci regionálních služeb dodávány knihy z knihovny sídlící v Novém Jičíně. Tyto knihy jsou půjčené pouze na jeden rok a následně jsou distribuovány jinam.

Pracovnice knihovny se snaží získávat, co největší množství fondu o čemž svědčí čísla. Nárůst knih byl v roce 2015 o 1 171 vyšší než v roce 2014 a časopisů bylo odebíraných 42 titulů. Ke konci roku 2015 činil počet knihovních jednotek 29 420, výpůjček bylo 40 604 a počet výpůjček jiným knihovnám činil 22 cirkulačních souborů o 286 knihách a od jiných subjektů přišlo do naší knihovny celkem 17 cirkulačních souborů o počtu 403 knih.

V současné době máme stanoven registrační poplatek pro naše čtenáře ve výši 100 Kč dospělá osoba a 50 Kč pro děti. V rámci Týdne knihoven jsou obesíláni dopisem čtenáři, kteří půl roku a delší dobu nevrátili výpůjčku. V rámci tohoto opatření mají možnost vrátit knihy bez sankcí. V roce 2015 chybělo v knihovně celkem 93 knižních titulů, což se domnívám, že není až tak mnoho.

Tím, že knihovna patří městu a ve městě máme zpracován Plán rodinné politiky, tak se společně snažíme rozšířit kulturní akce, a to jednak pořádáním cestopisných přednášek pro rodiče s dětmi i seniory, konají se zde akce pro děti a školáky. Velmi úspěšné akce jsou např. pasování žáků 1. tříd na čtenáře, díky čemuž se zvyšuje počet dětí, které si chodí do knihovny půjčovat knihy, dále jsou to setkání se spisovateli, např. Hodinka čtení, přednášky o zdraví a zdravém životním stylu. Městská knihovna se každoročně zapojuje i do projektů vyhlášených Sdružením knihoven a informačních pracovníků ČR SKIP – např. Týden knihoven, Březen měsíc čtenářů a další.

Dana Forišková, místostarostka města Příbor, KDU-ČSL

Dana Forišková, místostarostka města Příbor, KDU-ČSL

DANA FORIŠKOVÁ, místostarostka města Příbor, KDU ČSL

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!