Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BUŠTA: Dnes o levanduli. Nejenže provoní dům a lože, ale zejména vyléčí duši

Názory

  20:15
Četl jsem noviny, v televizi sledoval několik profesorů, zkoumal jsem diagramy a musel naslouchat mnoha občanům. Přesto se nechci oběsit a budu psát o levanduli.

Hřiby s mákem, křemenáče s hruškami. I tak upravovali naši předkové plody lesa

Toskánské centrum pro výzkum a inovace v oblasti fytoterapie syntetizovalo výsledky 54 klinických studií z celého kontinentu, aby po třech tisíciletích konečně potvrdilo, že evropské babičky měly pravdu. Levandule nejenže provoní dům a lože, ale zejména vyléčí duši.

Polokeřovitá rostlina z čeledi hluchavkovitých se těší dobré pověsti od počátku věků, její esenci přidávali kupříkladu Egypťané do mumifikačního balzámu. Od středověku se pak rozšířila po celé Evropě, ke slovu přicházela hlavně při nejrůznějších slavnostech a rituálech, kde vyháněla zlé duchy.

U Staroviček na Břeclavsku prosvítá v létě mezi řepkovými a obilnými lány...
Aby se všechna práce stíhala, stará se dnes o farmu a její výrobu 12 lidí, vše...

A o to nám jde nadále, dnes možná víc než v temné minulosti. Proč blahodárnost levandule omezovat jen na mýdlo a vonné polštářky? Závěry toskánských vědců publikované ve vědeckém měsíčníku Phytomedicine potvrdily, že esenciální olej z levandule podávaný orálně je účinný v léčbě úzkostných poruch. V podobě farmak ho lze doporučit jako součást psychiatrické péče.

Léčebná síla levandule spočívá především v přítomnosti linaloolu, což je terpen obsažený mimo jiné v mátě, skořici či konopí, a linalyl acetátu, který se zase vyskytuje například i v bergamotu a šalvěji. Vysoká koncentrace obou látek předurčuje využití půvabné rostlinky. Na vědecké potvrzení zatím čekají mnohé další efekty prokázané generacemi bab kořenářek.

Italští vědci například zkoumali účinek čichání esenciálního oleje na odbourání úzkostí a konstatovali slibné výsledky, třebaže k přesvědčivým vědeckým závěrům pár kroků ještě chybí. Zhulit se levandulí však zřejmě neškodí v žádném věku.

Římané a Řekové měli díky přidávání levandule do koupelí bezpříkladně čistou pleť a bujný vlas. Spáleniny se po užití levandulového oleje léčí dvakrát rychleji. Ve formě odvarů a koření učiní levandule z mrzouta roztomilého společníka. Jako rostlina zamilovaných zdárně omamuje smysly. Bez levandule těžko založit manželské štěstí. Ta novomanželka, která si v den svatby vloží sáček se sušenou levandulí do podvazku, nemůže již pro plodnost učinit víc.

Klas levandule jako amulet ochraňuje proti démonům a sáček sušené rostliny proti vším, šatním molům a protivným stvořením vůbec. Že levandule působí proti covidu, zatím prokázáno není, avšak podle staré provensálské legendy prý byli rukavičkáři z městečka Grasse, kteří používali hojnost levandulového oleje k vonění svých výrobků, imunní vůči moru.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat