Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

ČT zvýšila výnosy a snížila náklady

Názory

  19:33
Ad LN 28. 2.: Šetřilo se na úkor samé podstaty ČT

Paní Táňa Fischerová se na stránkách Lidových novin ptá, jak se Česká televize dokázala oddlužit a ještě přitom uspořit. Jak? Zvýšili jsme výnosy a snížili náklady. Pokud jde o výnosy, šlo především o poplatky a také reklamu, ale také o další obchodní možnosti – například vydavatelskou a obchodní činnost televize. Výsledky se dostavily. Hospodářský výsledek v roce 2004 byl už vyrovnaný. Proti roku 2003 stouply výnosy z reklamy. Výrazně se podařilo zlepšit výběr poplatků – o stamilióny. Zvýšila se postupně výrazně i vysílací doba, a to díky zavedení nových kanálů, a výroba pořadů. Náklady na výrobu jedné hodiny pořadu významně klesly, snížily se i náklady na jednu odvysílanou hodinu. Argumenty paní Fischerové, které mají tuto skutečnost vyvrátit, jsou zkreslené a mylné.

I když v minulých letech krátkodobě poklesla výroba nových pořadů, zejména v letech 2003 a 2004, neznamenalo to zásadní snížení kvality vysílacího schématu. Bohužel byly v této době vysílány také projekty, jejichž výrobu stanovil bez jakékoli koncepce management ČT před rokem 2003 a které čekaly na své uvedení na obrazovce.

Musím paní Fischerovou a veřejnost upozornit, že pan režisér Krejčík ani zástupci ARASu na vnitřní hospodaření ČT v minulosti nepoukazovali. Jejich námitky se týkaly práce jednoho šéfdramaturga ČT a ukázaly se jako liché.

Ano, Herecká asociace se dohodla na snížení reprízného. Česká televize se začala chovat s ohledem na mediální prostředí v ČR a chtěla přijmout principy zahrnutí reprízného do honoráře za vytvoření díla. K tomuto kroku navíc ČT chtěla přistoupit především proto, že denní herecké honoráře se i díky výrobě v komerčních televizích výrazně zvyšovaly a ČT by z těchto vysokých honorářů byla nucena platit vysoké reprízné při každém odvysílání pořadu. Nakonec se ČT dohodla s herci na kompromisu. Přijde snad koncesionářům a paní Fischerové denní herecký honorář známého herce mezi 10.000 a 15.000 korunami nízký? Je správné, aby herec při každém vysílání dostával procenta z těchto honorářů jako reprízné jen u veřejnoprávní televize?

Honoráře režisérů a scenáristů jsou smluvní a u těchto profesí víceméně odpovídají honorářům vypláceným za obdobnou práci i u jiných výrobců. Navíc v ČT (na rozdíl od jiných výrobců) je u některých žánrů honorář opět s reprízným za každé vysílání. Je snad honorář ve výši cca 200 000 korun za 80ti minutový TV film s reprízným 15% za každé vysílání pro režiséra nepřiměřeně nízký?

Mzdy ani odměny managementu se v průběhu uplynulých tří let nijak nezvyšovaly, naopak – část platu ředitelů (30 %) je vyplácena jen na základě jasných daných kritérií hodnotících jejich skutečnou práci v ČT.

Paní exposlankyně uvádí neověřené a ničím nepodložené informace s cílem poškodit dobré jméno České televize. Její tvrzení proto již zkoumají právníci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!