Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

DLOUHÝ: Krátkodobé a sobecké gesto. Proč je s potravinovými kvótami v sázce renomé celé ekonomiky

Vladimír Dlouhý foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Poslanci mají na dnešní schůzi v rukou zákon, jehož schválení ve sněmovní verzi by znamenalo kromě soudních sporů s unijními zeměmi taktéž přímé ohrožení ekonomické stability České republiky, tolik založené na exportu a dobrých zahraničních vztazích.
  15:14

Kellner šel tam, kam ho politici pustili. Všichni toužili po kapitalismu, tvrdí Vladimír Dlouhý

Novelizace zákona o potravinách a tabákových výrobcích se bohužel během projednávání v dolní parlamentní komoře stala nástrojem populismu některých poslanců, kteří do této jinak velmi přínosné normy implementovali potravinové kvóty. Jen pro osvěžení paměti: obchody o ploše nad 400 metrů čtverečních by měly u vybraných druhů potravin prodávat od příštího roku minimálně 55 procent českých produktů a tento podíl má do roku 2028 narůstat až na 73 procent. Senát naštěstí tento nesmysl nepustil dál, a poslanci tak během dneška dostanou možnost reparátu.

Tato (jen velmi zdánlivě) bohulibá iniciativa má totiž odvrácenou stranu mince, o níž jsme se z úst předkladatelů ovšem nedozvěděli. Prosazení kvót do potravinového zákona by kromě omezení nabídky potravin a neoddiskutovatelného porušení evropských obchodních pravidel zanechalo i dalekosáhlé následky na české ekonomice. A to je to poslední, co v koronakrizi potřebujeme.

Vy nám potraviny, my vám průmyslové výrobky

Myslíte si, že by se našim exportérům líbilo, kdyby jejich výrobky a zboží zakazovali v jiných evropských státech? Mám za to, že rozhodně ne. Ve válkách – v tomto případě těch obchodních – se bojuje tím, v čem jsme nejsilnější nebo co způsobí protivníkovi největší škody. V téhle válce my omezíme dovoz potravin k nám a Evropa na oplátku třeba „přiškrtí“ například dovoz strojů od nás. Tohle by opravdu nemuselo dopadnout dobře a my rozhodně nejsme ve srovnání s největšími ekonomikami EU v takové pozici, abychom odvetná opatření zvládli rychle odvrátit bez dlouhodobých hospodářských škod.

Česká republika je exportní ekonomikou, její podíl vývozu na HDP dosahuje 80 procent a země EU jsou našimi hlavními obchodními partnery. Je více než pravděpodobné, že kvóty na potraviny vyhodnotí EU jako diskriminaci zahraničních výrobků na českém trhu. A uvalené ekonomické nebo obchodní sankce by v konečném důsledku nezaplatil nikdo jiný než český daňový poplatník.

Pokud si ostatní státy začnou bránit svůj trh obdobným způsobem, bude to mít velmi negativní dopad i na naši zaměstnanost. V ohrožení se najednou ocitnou desítky tisíc pracovních míst. Tomuto scénáři bych se vlastně vůbec nedivil. My pak navíc nebudeme mít pochopitelně žádný morální nárok si stěžovat.

Zkoušeli to i ostatní. A narazili

Ano, několik obdobných pokusů tu před námi bylo. Už na počátku 80. let minulého století bylo Irsko odsouzeno rozsudkem Evropského soudního dvora za vládní kampaň „Buy Irish“, tedy v překladu „Nakupujte irské zboží“. Vedla k omezení obchodu, poškozovala dovozce a tím narušovala volný pohyb zboží. O zvýhodnění domácích potravin se pokusilo před pár lety i Maďarsko nebo Rumunsko, ale obě země narazily. V hledáčku Evropské komise se předloni ocitlo i Slovensko kvůli tomu, že na reklamních letácích museli obchodníci pod hrozbou pokuty zajistit, aby minimálně polovina propagovaných potravin a zemědělských výrobků byla vyrobena na Slovensku. Samozřejmě že jde o rozpor s právem EU, protože dochází k omezení propagace výrobků z jiných členských států.

Hledejme cestu, jak s covidem žít, říká prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý

Poslanecký pozměňovací návrh přinášející do zákona kvóty byl navíc napsán tak, že by nebyl v praxi realizovatelný ani vymahatelný. Určuje povinný podíl z prodejů, nikoliv nabídky, navíc objem prodejů definuje hmotností. Celé je to bezprecedentní opatření, které by na trhu vyvolalo hlubokou právní nejistotu a enormní byrokratickou zátěž. I samotný Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, jenž by měl jeho dodržování kontrolovat, se proti tomuto opatření veřejně ohradil a označil ho za neaplikovatelné.

Za připomenutí stojí také to, že celkem osm zemí Evropské unie prostřednictvím dopisu předsedovi sněmovního zemědělského výboru Jaroslavu Faltýnkovi už v lednu vyjádřilo své výhrady vůči zvažovaným kvótám. V případě schválení zákona ve sněmovní verzi by podle velvyslanců Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Rakouska a Belgie a zástupců velvyslanců Polska a Španělska, kteří dopis podepsali, mohlo jít o jasnou diskriminaci zahraničních výrobků, jež je na jednotném trhu v Unii nepřípustná.

V sázce je mnohem víc, než si možná zákonodárci uvědomují. Zemím střední velikosti, jakou je také Česko, by mělo kromě ekonomických zájmů záležet i na mezinárodním renomé. Cesta k dobrému mezinárodnímu partnerství ale nevede přes protekcionismus ani jakékoliv kvóty na cokoliv. Koneckonců žijeme ve volném tržním prostředí. Dejme proto o sobě vědět jiným způsobem než krátkozrakými a sobeckými gesty a pojďme se prosadit férovou hospodářskou soutěží. Schopnosti i možnosti na to naše země i firmy bezesporu mají.

V některých aspektech rozumím argumentu, že jiné země provozují skrytý protekcionismus při dovozu potravin a že je nutné české producenty podpořit. Přijetí tohoto zákona v poslanecké verzi však není tou správnou cestou a paradoxně české firmy spíše poškodí.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat