Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Topolánkiáda

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: ČTK

Problémy českých politiků s českou investigativní žurnalistikou vyplývají aspoň do jisté míry z toho, že nemají žádné zkušenosti z výslechů na StB. Nechci samozřejmě srovnávat důstojníky té organizace s dnešními investigativními novináři po etické stránce, to by bylo krajně nespravedlivé.

Jde mi čistě o technickou stránku věci. Především: cokoli řeknete, může být použito proti Vám, přičemž něco z toho, co řeknete, může být vypuštěno (velká nevýhoda dnes je, že podpis protokolu většinou odpadá). Dále: jakákoli víra v rozhovory "off record" je sebevražedná: někdy se nahrávají, někdy ne, a pokud se nahrávají, mohou být použity (nebo taky ne). Račte si vybrat. Rovněž velmi neblahé jsou schůzky po restauracích a bez doprovodu. Vše by se mělo odehrávat v úřední místnosti a za přítomnosti důvěryhodného člověka (dnes to nemusí být nutně advokát). Jinak vám hrozí, že se stanete tak říkajíc kandidátem tajné spolupráce ve vlastní kauze (kandidát, jak známo, o tom nemusí vůbec vědět).

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Kauza Topolánek zahrnuje tři obvinění: urážku církve, nenávist ke skupině lidí, hanobení českého národa. Soustředím se vzhledem k malému prostoru, který skýtá glosa, na to prostřední, a to výlučně z hlediska toho, jak s dostupnými informacemi naložily velké celostátní deníky.

Informace o Topolánkově vyjádření existuje z důvodů, o nichž lze jen spekulovat (nedá to moc práce) ve dvou verzích. Ta písemná (zveřejněná v Blesku) zní: "Gustav Slamečka, když jde do tuhého, tak uhne. Fischer, ten je Žid, není gay, uhne ještě dřív. To souvisí s jeho charakterem." Ve videozáznamu, uveřejněném rovněž v Blesku, Topolánek říká: "ministr Slamečka, když jde do tuhého, tak mám dojem, že uhne. A to ten Fischer je Žid, není to gay, a ten uhne ještě dřív, jo. To znamená, to přece nesouvisí s tím, že je gay, to souvisí s jeho charakterem." Mezi oběma verzemi je podstatný rozdíl, první je vysloveně xenofobní, druhá je pouze nešikovná. Je velmi obtížné nepovažovat videozáznam za autentický.

A teď jak s touto dvouznačnou informací pracují české celostátní deníky: MfD a Lidové noviny citují ve zpravodajství "písemnou", pro Topolánka krajně nepříznivou verzi. Její vyznění je: 'Židé jsou ještě větší uhejbáci než homosexuálové.' To ovšem Topolánek neřekl.

Právo cituje Topolánkův výrok korektně, pouze Alexandr Mitrofanov se s ním ve svém komentáři pokouší jaksi čarovat. Hospodářské noviny jsou korektní ve všem všudy.

Nechci tvrdit, že si Topolánek už z pouhé opatrnosti neměl ty řeči odpustit, mám jen neodbytný dojem, že způsob, jak velké deníky s citací naložily, napovídá víc o nich a o jejich politické orientaci, než o autorovi citátu. Způsob je ve dvou případech nekorektní a je poměrně náročný úkol uvěřit, že jde jen o bezděčnou nepozornost.

(Původně se mi chtělo v souvislosti s reakcí českých novin napsat: podle nosa poznáš kosa, ale pak mne polila hrůza: vždyť by si to někdo mohl vyložit jako antisemitskou narážku; a něco podobného jsem opravdu na mysli neměl).

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...