22. září 2009 13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Vyhlídky Janotova balíčku

Ministr Eduard Janota | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr Eduard Janota | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Ministr Janota udělal, co mohl. Připravil protikrizový balíček úsporných opatření. Neměl to zvlášť těžké, nebyl přitom vázán ohledy na ústředí své politické strany (žádnou nemá).

Udělal i něco politické práce, podařilo se mu přesvědčit odbory, aby nebyly proti (slabé ano řekl ovšem jen předseda Štěch sám za sebe). Slabé ano naznačila i ODS (jakýsi nový rituál, hlas pro se skřípěním zubů). Pro bude i TOP09 a zelení. Vypadá to jako triumf nepolitické politiky.

Bohužel je tu ještě Poslanecká sněmovna, takže ke slovu přijde politická politika. ČSSD prohlásila, že Janotův návrh je pro ni nepřijatelný a že podá pozměňovací návrhy. Komunisté ji pochopitelně podpoří, zdůrazňuji to, protože papírové noviny nechaly tento aspekt věci poněkud stranou.

Postoj paroubkovců je zjevný: přijmou jen takovou předlohu, z níž bude jasné, že jde o vítězství ČSSD a porážku ODS. Sociálním demokratům jde o líbivá opatření na straně výdajů státního rozpočtu. Co se týče Jiřího Paroubka, od listopadu 1989 tu nebyl politik, který by byl natolik neschopen konsensu a kompromisu.

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

Něco takového ovšem ODS nemůže z pochopitelných důvodů připustit. Proto Topolánek navrhl, aby ze zítřejšího setkání šéfů parlamentních stran vzešla písemná dohoda, že nikdo nepodá k balíčku pozměňovací návrhy ODS zejména odmítá, aby se oslabila výdajová část státního rozpočtu. Je třeba zdůraznit, že postoj ODS je defenzivní, brání se tomu, aby ze sporu vyšla jako poražená. Její postoj má svou legitimitu. Nicméně návrh samozřejmě neprojde.

Postoj KDU-ČSL je, je mi to líto, mimořádně vychcaný. Podporuje požadavek ODS na dohodu o nepodávání pozměňovacích návrhů. Jenže za prvé předem ví, že nebude přijat, a za druhé v tom případě předloží své pozměňovací návrhy, které populisticky oslabí výdaje státního rozpočtu. Což je pro ODS nepřijatelné.

Díky nezměrné indolenci Ústavního soudu a vyčůranému rozhodnutí Jiřího Paroubka se ji nepodařilo včas rozehnat a převolit. Ti, co jsou připraveni Janatův balíček podpořit, jsou v ní v menšině. Ti, co jsou připraveni ho upravit tak, aby ho podporovatelé podpořit nemohli, jsou v menšině o něco větší. Rozhodnou jako obvykle přeběhlíci – a ovšem KDU-ČSL, opět připravená přeběhnout podle okolností tam, kde jí to vynese voličské preference.

Pokud ti druzí prosadí svou a balíček fakticky zničí, bylo by logické, kdyby Fischerova vláda odstoupila a ODS dala Paroubkovi najevo, že mu umožní sestavit na následujících osm měsíců vládu podle jeho gusta. Ať ukáže, co dovede.

Stejně logické by ovšem bylo bývalo, kdyby na podzim roku 2006 byla ODS (a prezident) ochotná dopřát Paroubkovi jeden pokus o sestavení vlády, protože to byla jediná cesta k předčasným volbám, které by byla drtivě vyhrála. A protože to neudělala tenkrát, neudělá to ani dnes.

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.