Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

DRAŽAN: Estébácká pravda na 98 procent

Názory

  12:07
Pokud jsme o něčem prakticky bytostně přesvědčeni, ale nemůžeme to dokázat, nebo si necháváme malinkatá zadní vrátka pro minimální pochybnosti, zvykli jsme si říkat, že to je jisté na 99 procent. Příjemci takové informace si pak mohou sami vyhodnotit, jestli chtějí být o naší „pravdě“ přesvědčeni spolu s námi, nebo spíš takovou zprávu budou brát s jistou rezervou. Každopádně: to, co je na 99 procent, bývá většinou pravda. Jak ale naložit s informací, která je prý jen na 98 procent?

Andrej Babiš se musí nad odpovědí zamyslet. foto: MAFRA: Dan Materna

A právě s takovým údajem nyní operuje bývalý důstojník Státní bezpečnosti Andrej Kuľha. „Babiš na 98 procent nebyl agent,“ sdělil estébák pro aktuální vydání týdeníku Euro, které se věnuje tajemné minulosti šéfa hnutí ANO.

Pomineme-li možnost, že výraz na 98 procent je jen jakýmsi slovenským specifikem a obdobou našich 99 procent, pak nezbývá než tápat. Znamená to, že je informace méně spolehlivá než skoro jistě spolehlivá, jak je to u varianty 99 procent? Nebo že si onen pan estébák není jistý a jen si to myslí? Sám Andrej Kuľha prý s Andrejem Babišem nikdy nemluvil.

Každopádně tvrdí, že si Babišův podpis pod vázacím aktem vymysleli jeho kolegové, aby si stejně jako prý v mnoha jiných případech vylepšili pracovní výsledky a kariéru. No, na tom by nebylo nic zvláštního, podivné praktiky se odehrávaly ve většině socialistických podniků, tak proč by se neměly dít také u StB. Ostatně údajně právě kvůli takovým praktikám měl Kuľha už v 80. letech s nadřízenými spory a když je kritizoval, dokonce mu hrozilo, že dostane od tajné policie padáka.

ČTĚTE TAKÉ:

Otázka je, nakolik se do jeho nynějšího tvrzení promítají osobní motivace z vlastní minulosti. Třeba to byl skutečně tak morálně zásadový příslušník Státní bezpečnosti, že ani po desítkách let nemůže zapomenout, že někdo nebral práci tak vážně jako on. A zkrátka se mu zdá jen nespravedlivé, aby byl někdo popotahován ještě dnes kvůli pochybením jeho někdejších kolegů. Nebo nemůže bývalým kolegům zapomenout jiné věci, kvůli kterým se s nimi rozhádal a o kterých nemá cenu spekulovat, protože o nich nevíme zhola nic. Nicméně dnes tvrdí, že je ochoten vše znovu zopakovat u soudu, který se Babišovou minulostí zabývá.

Jistý problém ale tkví v tom, že on sám u oné vázací schůzky-neschůzky, která se měla 11. listopadu 1982 odehrát v bratislavské vinárně U obuvníka, nebyl. Tam měli být přítomni Kuľhovi nadřízení Rastislav Mátray a Július Šuman. Mátray už žádné světlo do případu nevnese, protože zemřel. A Šuman zatím odmítá hovořit, otázka je, co a jestli vůbec něco řekne v soudní síni.

Pokud se do celé věci nyní vloží ještě spory uvnitř tehdejší StB, jak naznačuje Kuľha, bude mít bratislavský soud velmi těžké rozhodování. Jako by samo o sobě nestačilo, že většina inkriminovaného spisu na agenta Bureše byla skartována vystrašenými estébáky v prosinci 1989. Nebo má slovenský Ústav paměti národa, který je o věrohodnosti fragmentů svazku přesvědčen, ještě něco v rukávu? Sotva.

Skoro jistá tak začíná být jiná věc. Zdá se, že skutečnou pravdu o spolupráci-nespolupráci Andreje Babiše s StB se možná nikdy nedozvíme. Tedy, na takových 97 procent. Pro jistotu, kdyby náhodou.

Autor: