Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Spalovací eurovolby. Elektromobilita v Evropě naráží více v postkomunistických státech


Předsedové občanského hnutí Přísaha a politické strany Motoristé sobě Robert Šlachta (vlevo) a Petr Macinka podepsali memorandum o společném postupu a koalici pro letošní volby do Evropského parlamentu. (29. ledna 2024) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Premium Názor
Jedním z hlavních témat nejen domácí politiky, ale též běžící kampaně v eurovolbách je Green Deal neboli tlak na dekarbonizaci ekonomiky a elektromobilitu. O jeho síle svědčí rovněž skutečnost, že takříkajíc zplodilo novou, v zásadě monotematickou stranu, jež má šanci proniknout do Evropského parlamentu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Motoristé sobě představují formaci silně euroskeptickou, ostatně jejich předseda Petr Macinka působí v Institutu Václava Klause. V komunálních volbách 2022 v Praze strana neuspěla.

Pro eurovolby se spojila s Přísahou Roberta Šlachty, přičemž koalici zaštiťuje osoba lídra, bývalého automobilového závodníka a motoristického novináře Filipa Turka. Člověka schopného ostré jízdy i v serpentinách sociálních sítí, jenž dle své prezentace vytáhl do boje za záchranu spalovacího motoru.

Dvojspřeží s potenciálem

Agentury Kantar CZ a Data Collect, které pro Českou televizi měřily volební potenciál kandidujících subjektů, přisoudily souručenství Přísahy a Motoristů 12 procent, což ho kvalifikovalo k vysílání zástupců do hlavních předvolebních debat ve zmíněném veřejnoprávním médiu. Nutno zdůraznit, že šlo o měření potenciálu, kdy mohli respondenti uvést více subjektů, o jejichž volbě uvažují. Součet naměřených potenciálů tak přesahuje sto procent.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...