Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

WEISS: Existuje Blanka?

Názory

  6:00
Problémy pražského tunelu Blanka vyvrcholily včera vskutku bizarním způsobem. Ukázalo se, tedy alespoň podle kontrolního odboru magistrátu, že tunel vlastně neexistuje. Smlouva města s Metrostavem je od počátku neplatná.

Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

To je nový, překvapivý zvrat v­ průběhu stavby, jež byla momentálně postižena „jen“ tím, že ji Praha neplatila, protože se bála, že poruší zákon – šlo o to, zda se provedené změny oproti projektu vejdou do legálního limitu víceprací. Ještě za primátora Svobody se Praha rozhodla riskovat a některé faktury začít proplácet a paralelně zbývající prozkoumat, ale to pak dělat přestala kvůli tomu, že o toto řešení se zajímá policie.

ČTĚTE TAKÉ:

Na existenci tunelu se totiž v ­Praze spolehnout nemůžete, na to, že na město někdo podá trestní oznámení, ať bude postupovat tak nebo tak, se spolehnout můžete. Tak jako na minulou radu za řešení problémů s Opencard. Přitom tady už primárně nejde o žádné podvádění, korupci, předražování – jde o právnickou pavučinu, do které se město zamotalo kvůli dřívějšímu bohorovnému postupu a kvůli zákonu o veřejných zakázkách, jenž občas nepůsobí dojmem, že by byl určen pro reálně existující lidské bytosti.

Co teď bude městská rada dělat? Pokud se stavba zastaví, bude její konzervaci platit Metrostav anebo město? Pokud město, a ­pak se ukáže, že zbytečně, kdo za to půjde sedět? Možná by se mohla obětovat a tunel dostavět, protože jestli se doteď stavělo načerno, tak ji zavřou stejně. Dlouho se jistě nebude dít nic, protože si město musí objednat právní analýzu. To nebude hned, protože výběrové řízení chvíli potrvá.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!