Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

HAZDRA: Žije Daniel Herman kulturou? Duchem zůstal stále v ÚSTR

Názory

  8:00
PRAHA - Před nedávnem Daniel Herman prohrál soud. Jeho někdejší odvolání z čela Ústavu pro studium totalitních režimů nebylo v rozporu se zákonem. Spekulativními politickými okolnostmi se soud nezabývá.

Daniel Herman ve volebním štábu KDU-ČSL. foto: MAFRA: Petr Topič

Tak to slyšeli ti, kteří byli v soudní síni. A jak jsme to slyšeli od Hermana? 

„Odvolací soud jasně definoval, že důvody mého odvolání byly politické. Odvolací soud nezkoumá důvody politické a to, že deklaroval, že mé odvolání bylo politicky motivováno, to já říkám od samého začátku.“ 

Soud zamítl verdikt o protiprávnosti vyhazovu ministra Hermana z vedení ÚSTR

Klobouk dolů, taková interpretace prozrazuje rétorického mistra: z černého kolečka udělá bílý trojúhelník, aniž by pohnul brvou.

Až si bude někdo zase stěžovat na nějaký nešvar v resortu kultury, mistra ministra tím rozhodně nepřekvapí: ať řekne, co řekne, v podstatě mu jen dá za pravdu.

Je ale otázka, nakolik Daniel Herman kulturou žije. Duchem totiž stále dlí v ÚSTR, a to ještě v jeho specifické podobě – ve virtuálním světě „politických pučů“ a „komplotů“. Dal nám do něj nahlédnout například ve Dvaceti minutách Radiožurnálu 28. ledna. Kdo čekal, že kultura v Česku má dost potíží na to, aby zabraly dvacet minut, mýlil by se. Už zase došlo na ÚSTR. Opět je prý utlumována jeho činnost a politici (samozřejmě nejmenovaní) „házejí kameny pod nohy vyrovnávání se s minulostí“. 

Kolikrát jsme už tohle od Hermana slyšeli? A kolikrát ještě uslyšíme?

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.

Říkám si, jak by asi působilo, kdybych se z pozice ředitele ÚSTR co chvíli pustil do dění na ministerstvu kultury. „Vidím, že kulturní činnost v Česku je utlumována,“ říkal bych Hermanovými slovy. „Profesionalizace těch institucí hluboce poklesla. To je velmi smutné… Jsou za tím určité politické snahy. Pro mě je to někdy málo srozumitelné, ale je to tak a mám pro to řadu dokladů…“ K tomu bych připočetl děsivou fluktuaci na ministerstvu, čtvrtmilionové odměny, které šéf chudého resortu v době šetření vyplácí svým oblíbencům, a absurditu, se kterou ve sněmovně odmítl přidání peněz do kultury. Asi by se mnou dost lidí souhlasilo, ale připadal bych si nekompetentní. Moje odbornost je v jiné oblasti.

„Několik kamarádů, které svého času překlenul svým oblíbeným „duhovým mostem“ právě Daniel Herman, v ÚSTR ztratilo svoji hračku. Zajídá se jim fakt, že by ústav mohl řídit někdo, kdo stojí mimo jejich kruhy.“

Věčné spory o ÚSTR mají přitom poměrně banální pohnutku. Několik kamarádů, shodou okolností blízkých ODS, které svého času překlenul svým oblíbeným „duhovým mostem“ právě Daniel Herman, v ÚSTR ztratilo svoji hračku. Zajídá se jim fakt, že by ústav mohl řídit někdo, kdo stojí mimo jejich kruhy. 

Ale možná, že podobná budoucnost čeká i ministerstvo kultury. Klíčové postavy někdejšího ÚSTR tam totiž do různých funkcí přešly prakticky všechny. Co to asi tomuto resortu přinese?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!