Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
7. března 2015 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HAZDRA: Žije Daniel Herman kulturou? Duchem zůstal stále v ÚSTR

Daniel Herman ve volebním štábu KDU-ČSL. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Herman ve volebním štábu KDU-ČSL. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Před nedávnem Daniel Herman prohrál soud. Jeho někdejší odvolání z čela Ústavu pro studium totalitních režimů nebylo v rozporu se zákonem. Spekulativními politickými okolnostmi se soud nezabývá.

Tak to slyšeli ti, kteří byli v soudní síni. A jak jsme to slyšeli od Hermana? 

„Odvolací soud jasně definoval, že důvody mého odvolání byly politické. Odvolací soud nezkoumá důvody politické a to, že deklaroval, že mé odvolání bylo politicky motivováno, to já říkám od samého začátku.“ 

Klobouk dolů, taková interpretace prozrazuje rétorického mistra: z černého kolečka udělá bílý trojúhelník, aniž by pohnul brvou.

Až si bude někdo zase stěžovat na nějaký nešvar v resortu kultury, mistra ministra tím rozhodně nepřekvapí: ať řekne, co řekne, v podstatě mu jen dá za pravdu.

Je ale otázka, nakolik Daniel Herman kulturou žije. Duchem totiž stále dlí v ÚSTR, a to ještě v jeho specifické podobě – ve virtuálním světě „politických pučů“ a „komplotů“. Dal nám do něj nahlédnout například ve Dvaceti minutách Radiožurnálu 28. ledna. Kdo čekal, že kultura v Česku má dost potíží na to, aby zabraly dvacet minut, mýlil by se. Už zase došlo na ÚSTR. Opět je prý utlumována jeho činnost a politici (samozřejmě nejmenovaní) „házejí kameny pod nohy vyrovnávání se s minulostí“. 

Kolikrát jsme už tohle od Hermana slyšeli? A kolikrát ještě uslyšíme?

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra.

Říkám si, jak by asi působilo, kdybych se z pozice ředitele ÚSTR co chvíli pustil do dění na ministerstvu kultury. „Vidím, že kulturní činnost v Česku je utlumována,“ říkal bych Hermanovými slovy. „Profesionalizace těch institucí hluboce poklesla. To je velmi smutné… Jsou za tím určité politické snahy. Pro mě je to někdy málo srozumitelné, ale je to tak a mám pro to řadu dokladů…“ K tomu bych připočetl děsivou fluktuaci na ministerstvu, čtvrtmilionové odměny, které šéf chudého resortu v době šetření vyplácí svým oblíbencům, a absurditu, se kterou ve sněmovně odmítl přidání peněz do kultury. Asi by se mnou dost lidí souhlasilo, ale připadal bych si nekompetentní. Moje odbornost je v jiné oblasti.

„Několik kamarádů, které svého času překlenul svým oblíbeným „duhovým mostem“ právě Daniel Herman, v ÚSTR ztratilo svoji hračku. Zajídá se jim fakt, že by ústav mohl řídit někdo, kdo stojí mimo jejich kruhy.“

Věčné spory o ÚSTR mají přitom poměrně banální pohnutku. Několik kamarádů, shodou okolností blízkých ODS, které svého času překlenul svým oblíbeným „duhovým mostem“ právě Daniel Herman, v ÚSTR ztratilo svoji hračku. Zajídá se jim fakt, že by ústav mohl řídit někdo, kdo stojí mimo jejich kruhy. 

Ale možná, že podobná budoucnost čeká i ministerstvo kultury. Klíčové postavy někdejšího ÚSTR tam totiž do různých funkcí přešly prakticky všechny. Co to asi tomuto resortu přinese?

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....