Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zástavba nesmí narušit nenarušit genius loci Hlučína

Starostové píší

  3:08
HLUČÍN (Moravskoslezský kraj) - Prodej bývalé mateřské školy v místní části Rovniny v Hlučíně schválili zastupitelé v únoru. V březnu jsme na svém zasedání projednávali prodej historické budovy v centru města. V obou opuštěných objektech by se v budoucnu mohlo bydlet. A to je pro Hlučín dobrá zpráva.

Historické náměstí je v Hlučíně jedním z nejatraktivnějších míst k bydlení. foto: ARCHIV RADNICE

Chátrající objekt školky na Rovninách koupili Lenka Dopplerová a René Jackovič, chtějí v něm vybudovat nové byty, kolem bude prostorná zahrada pro budoucí nájemníky. Podnikatelé mají obdobný objekt v sousedním Vrablovci. Už více než rok tam žijí hlavně mladé rodiny a jak nájemníci, tak majitelé domu jsou spokojeni. Můžeme tedy právem předpokládat, že se bude příjemně bydlet i v jejich dalším domě na Rovninách.

Opuštěný dům v historické části města si zase chce koupit jedna mladá architektka. V Hlučíně se jí natolik líbí, že se do něj chce přestěhovat a pořídit si tu vlastní bydlení. Ovšem dům je pro jeden byt příliš velký. Nápaditá dívka si proto vymyslela projekt coworkingové kanceláře (jedná se o společnou kancelář pro lidi pracující na volné noze, kterým je tak nabídnuto dobře dostupné místo pro práci s veškerým zázemím a technikou), kterou chce v domě vybudovat a provozovat. Nic podobného v Hlučíně zatím nefunguje a zdá se, že zejména mladá generace by něco takového mohla ocenit. Architektka teď už jen čeká na hypotéku. A my doufáme, že ji dostane, protože přesně tak si představujeme další rozvoj bydlení.
V nedávné minulosti v Hlučíně vyrostla řada nových bytů, jen v minulém funkčním období vybudoval soukromý investor bytové domy se 150 byty. Nová zástavba v ulici Viléma Balarína doplnila jak výškou, tak architektonickým a barevným řešením stávající panelákovou výstavbu sídliště Rovniny. V bytových domech je u nás zhruba 5500 bytů, samotné město jich vlastní pouze 312, mnoho z nich je sociálních. To je optimální množství, abychom mohli zajistit zázemí pro ty, kteří si nemohou dovolit vlastní byt či dům, nebo bydlení v soukromém objektu. Výše nájmu začíná u standardních bytů na 62 korunách za metr čtverečních, u větších, starších nezateplených bytů je to 52 korun.

Není našim zájmem zvětšovat počty městských bytů. V současnosti bychom chtěli podpořit především výstavbu dalších rodinných domů. Poklidný čtrnáctitisícový Hlučín s nevelkým historickým centrem a několika místními částmi spíše vesnického charakteru k tomu přímo vybízí. Lidé se k nám nejčastěji stěhují za klidným bydlením v příjemném prostředí, s lesy a poli za humny.
Připravujeme studii na zasíťování vhodné lokality patřící městu v místní části Bobrovníky. Věříme, že se do přípravy stavebních parcel pustí i soukromý investor, který vlastní pozemky na Rovninách. Při plánování infrastruktury už s tím předběžně počítáme.

Letos Hlučín slaví výročí 760 let od svého založení králem Přemyslem Otakarem II. Z dochovaných údajů víme, že v roce 1661 měl 368 obyvatel. Pak už počty pouze stoupaly, vrchol nastal v roce 1985, kdy nás bylo 14 875. Avšak naděje, že bychom překročili patnáctitisícovou hranici, poté už každým dalším rokem pouze slábly až do roku 2013, kdy bylo v Hlučíně 14 175 obyvatel. Ovšem pozor, pak nastal zlom. Snad právě i vlivem nové výstavby nás od té doby sice pomalounku, ale přece jen přibývá. Letos je nás 14 257. Je samozřejmě naším zájmem přilákat do města další nové obyvatele. Víme ale, že jen nové byty a domy k tomu nestačí. Musíme také dlouhodobě plánovat, zajistit jasné a stabilní podmínky pro obyvatele, podnikatele a investory, provázat strategický a územní plán, využívat k tomu průzkumy, rozbory, analýzy, dotazníky, studie. A pak soustavně pracovat na tom, co nelze zahrnout do žádných plánů, tabulek ani analýz: vytvářet dobrou atmosféru města, nenarušit jeho genius loci daný historickým vývojem.

Že nám na podobě města záleží, dokládá i neobvyklá skutečnost, že město velikosti Hlučína má vlastního architekta. Dohlíží na to, abychom udrželi historický ráz centra i vesnický charakter místních částí a maximálně zpříjemnili bydlení na sídlištích. Snažíme se každé naše rozhodnutí vážit nejen perspektivou tohoto nebo příštího funkčního období, ale mnoha dalších desetiletí. I proto letos v Hlučíně přibude prvek, který tu zatím nemá obdoby. V ulicích či parcích totiž dosud nejsou téměř žádná výtvarná díla. Vedle běžných investic do oprav chodníků a budování parkovišť, což považujeme za základní podmínku pro dobré bydlení, uvolníme v tomto roce i nemalé finanční prostředky pro kultivaci veřejného prostoru. Na hlavní tepně městem, v Ostravské ulici, se bude v létě umisťovat socha Déšť autora Roberta Bučka, která vzešla z náročné, rok trvající výtvarné soutěže. Snad naši sousedé ocení, že se tak Hlučín zařadí do dobré společnosti měst, v nichž se nejen opečovávají hodnoty zděděné z minulosti, ale aktivně se utvářejí i ty nové.

Pavel Paschek, starosta Hlučína , Občané pro Hlučín

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...