Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Dálniční akce Z. Stát dostal „ťafku“, problém ale zůstal

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA

Češi zase jednou ukázali, jak jsou šikovní. O víkendovém hackathonu, tedy programátorském maratonu, zdarma naprogramovali e-shop na dálniční známky, který měl původně stát slušnou sumu 401 milionů korun. Jenže tohle není zrovna cesta ke světlým zítřkům.

I když je třeba ocenit všechny zúčastněné, kteří se rozhodli ukázat státu, jak moc je neschopný a nemají ho rádi, vlastní prací. Mohli místo toho nadávat v hospodě (to je typické pro Česko) nebo zapalovat auta a blokovat silnice (to se děje třeba ve Francii).

Konečný produkt ale není a ani nemohl být stoprocentní. Má technické chyby, které způsobil omezený čas a asi i potíže při koordinaci lidí s kvalifikací, která neodpovídala úplně přesně zadání projektu. Trochu to připomíná akce Z za reálného socialismu, kdy dobrovolníci budovali v krátkém čase třeba hasičárny či kulturní střediska. Bez dostatku profesionálních zedníků a betonářů byly zdi občas křivé a podlaha popraskaná.

Navíc vzhledem k tomu, že původní zakázka na systém elektronických dálničních známek měla i svoji další, tajnou část, ve veřejném hackathonu nemohl vzniknout celý systém. Což opět připomíná některé nedokončené stavby akce Z. A problémy jsou i jinde. Na rozdíl od normální státní zakázky není jasné, zda někdo ručí za dlouhodobé fungování celého systému a zda jeho autoři budou k ruce, až bude třeba něco změnit „pod kapotou“. Chybí i ujištění, že si někdo neudělal do systému „tajná dvířka“.

Výsledkem je jen demonstrace toho, že by stát některé věci mohl získat levněji a rychleji. Což samozřejmě není málo. Rozhodně ale nejde o cestu, kterou by měl stát postupovat dál, byť se tak trochu někteří politici včetně premiéra tváří. Těžko bude někdo chtít svěřit své údaje systémům, které vytvořili neznámí dobrovolníci, nechá své děti učit neznámými neplacenými učiteli nebo vesele nasedne do rychlovlaku, jehož trať přes víkend nakreslili zdarma architekti rodinných domků.

Ostatně, ani ta akce Z kdysi moc nefungovala a dost lidí si to ještě pamatuje.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.