Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Dotek jiného světa. Už žijeme v počítačové realitě, ukázal útok v USA

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Nejprve to byl vděčný námět sci-fi knih. Pak opakovaná mantra ve varování tajných služeb. Teď je to hrozivá skutečnost. O čem je řeč? O počítačovém útoku na tak zvanou fyzickou infrastrukturu, tedy například dodávky paliv či elektřiny, které mohou uvrhnout do chaosu města i celé státy a ovlivnit i mezinárodní politiku.

Jasně to ukázal nedávný hackerský útok na americký produktovod Colonial Pipeline. Výpadek ohrozil zásobování východního pobřeží USA palivy, aerolinie America Airlines musely kvůli nedostatku paliva zrušit některé lety a americká vláda vyhlásila nouzový stav, aby osm tisíc kilometrů trubek neovladatelného produktovodu mohlo nahradit zásobování autocisternami. Šlo o největší incident tohoto druhu v USA a zřejmě i na celém světě. 

Stojí za ním patrně skupina počítačových vyděračů DarkSide. Ti ovládnou zařízení nějaké firmy či se zmocní jejích dat a pak chtějí za jejich uvolnění peníze. Skupina DarkSide sama přitom vystupuje jako normální firma. Vydává oficiální tiskové zprávy, zákazníkům, tedy svým obětem, nabízí „zákaznický servis“, a část svého zisku věnuje charitě.

Skupina oznámila, že nechce vyvolávat žádný chaos nebo nepříjemnosti a nejde jí o nějakou politiku. Skutečnost je ale jiná. V případě Colonial Pipeline, jejíž vlastníci asi nechtěli vyděračům platit, vyvolala chaos, který zasáhl i obyčejné lidi. Nedošlo sice k úmrtím, ale co by se stalo, kdyby podobně v průběhu zimních mrazů ochromila dodávky plynu nebo rozvody elektřiny pro miliony lidí.

Stejně je to s apolitičností DarkSide. Skupina totiž napadá anglicky komunikující firmy a jí používané programy při detekci ruštiny přeruší svůj útok. Může to dál ochladit vztahy mezi USA a Ruskem.

Přesto, že americký prezident Joe Biden prohlásil, že pro tvrzení o jakémkoli zapojení ruského státu nejsou důkazy. Rusko totiž často nechává podobné skupiny na svém území na pokoji, a na to nepřímo upozornil i Biden. 

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...