Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Útočník s nožem vyrazil do supermarketu, jeho útok si na Novém Zélandu vyžádal pět zraněných

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Aktualizováno
Wellington - Pět zraněných si vyžádal pondělní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy svědčící o tom, že by šlo o terorismus.
  8:16aktualizováno  14:51

„Není nutné říkat, že takový útok je nesmírně znepokojivý. Chci vyjádřit uznání odvaze kolemjdoucích, kteří podle prvních zpráv zasáhli na ochranu svého okolí,“ řekla.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními.

Tři lidé utrpěli vážná zranění, uvedla agentura AFP s odvoláním na pozdější vyjádření úřadů. Podle velitele novozélandské policie šlo o „náhodný útok“ a podezřelý bude v úterý předveden před soud.

Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Útočník vyzbrojený dvěma noži bodal do zaměstnanců obchodu. Někteří zákazníci se pokusili útočníka zadržet a utrpěli při tom zranění.

„Jsme šokováni a zdrceni událostmi, které se staly v našem obchodě Dunedin Central Store v pondělí odpoledne,“ uvedl řetězec Countdown, kterému obchod patří. Dodal, že prioritou je péče o zraněné zaměstnance a o zákazníky, kteří se jim snažili pomoci, jakož i o zaměstnance, otřesené traumatickým zážitkem.

Dunedin leží na východním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu, kde je po Christchurchi druhým největším městem. Dunedin má podle dostupných údajů více než 126 tisíc obyvatel.

Autor:
Témata: Zahraničí (LN)

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...