Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Brazilský prezident pogratuloval policii za zásah, při kterém zemřelo 28 lidí

Jair Bolsonaro foto: Reuters

Brasília - Brazilský prezident Jair Bolsonaro pogratuloval policii za zásah v Riu de Janeiro, při kterém ve čtvrtek zemřelo 28 lidí. Informovala o tom v pondělí agentura EFE. Prezident, který je zastáncem tvrdého postupu vůči kriminalitě, odmítl označit mrtvé civilisty za oběti. Nad počínáním policie ale vyjádřili pochybnosti státní zástupci i mezinárodní organizace.
  11:15

Ve čtvrtek policie vtrhla do chudinské čtvrti Jacarezinho v Riu de Janeiro. Cílem zásahu byly podle ní drogové gangy, které využívaly pro distribuci drog a další trestnou činnost nezletilce. Při zásahu zemřel jeden policista a 27 civilistů. Podle agentury Reuters se tak jednalo o jeden z nejkrvavější zásahů brazilské policie za posledních 30 let.

Policie tvrdí, že zabití civilisté byli členy gangů a zločinci. S tím souhlasí i Bolsonaro. „Tím, že překupníky, kteří kradou, vraždí a rozvracejí rodiny, označí levice a tisk za oběti, je kladou na stejnou úroveň jako běžné a slušné občany,“ uvedl Bolsonaro.

K důkladnému vyšetření čtvrtečního zásahu vyzval Brazílii Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Generální prokurátor Augusto Aras vyzval úřady v Riu de Janeiro, aby objasnily okolnosti zásahu. Soudce nejvyššího soudu Edson Fachin uvedl, že případ nese známky „svévolných poprav“ ze strany policie. Mezinárodní organizace jako Amnesty International či Human Rights Watch poukazují, že násilí policie vůči obyvatelům chudých čtvrtí v Brazílii roste.

Představitelé policie ale tvrzení o nepřiměřeném použití síly odmítají. „Jediný, kdo byl při operaci popravený, byl zemřelý policista,“ uvedl ředitel speciálních útvarů policie Felipe Curi. Podle něj ostatní osoby, které zemřely při zásahu, ohrožovaly policisty, a proto byly „zneškodněny“.

Násilné zásahy policie v Riu de Janeiro jsou relativně časté. Podle analytiků oficiální záznamy ukazují, že v prvním čtvrtletí při nejméně dvanácti zásazích zemřelo tři a více lidí.

Autor:
Témata: Zahraničí (LN)

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat