Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Brazilský prezident pogratuloval policii za zásah, při kterém zemřelo 28 lidí

Jair Bolsonaro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jair Bolsonaro | foto: Reuters

Brasília Brazilský prezident Jair Bolsonaro pogratuloval policii za zásah v Riu de Janeiro, při kterém ve čtvrtek zemřelo 28 lidí. Informovala o tom v pondělí agentura EFE. Prezident, který je zastáncem tvrdého postupu vůči kriminalitě, odmítl označit mrtvé civilisty za oběti. Nad počínáním policie ale vyjádřili pochybnosti státní zástupci i mezinárodní organizace.

Ve čtvrtek policie vtrhla do chudinské čtvrti Jacarezinho v Riu de Janeiro. Cílem zásahu byly podle ní drogové gangy, které využívaly pro distribuci drog a další trestnou činnost nezletilce. Při zásahu zemřel jeden policista a 27 civilistů. Podle agentury Reuters se tak jednalo o jeden z nejkrvavější zásahů brazilské policie za posledních 30 let.

Policie tvrdí, že zabití civilisté byli členy gangů a zločinci. S tím souhlasí i Bolsonaro. „Tím, že překupníky, kteří kradou, vraždí a rozvracejí rodiny, označí levice a tisk za oběti, je kladou na stejnou úroveň jako běžné a slušné občany,“ uvedl Bolsonaro.

K důkladnému vyšetření čtvrtečního zásahu vyzval Brazílii Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Generální prokurátor Augusto Aras vyzval úřady v Riu de Janeiro, aby objasnily okolnosti zásahu. Soudce nejvyššího soudu Edson Fachin uvedl, že případ nese známky „svévolných poprav“ ze strany policie. Mezinárodní organizace jako Amnesty International či Human Rights Watch poukazují, že násilí policie vůči obyvatelům chudých čtvrtí v Brazílii roste.

Představitelé policie ale tvrzení o nepřiměřeném použití síly odmítají. „Jediný, kdo byl při operaci popravený, byl zemřelý policista,“ uvedl ředitel speciálních útvarů policie Felipe Curi. Podle něj ostatní osoby, které zemřely při zásahu, ohrožovaly policisty, a proto byly „zneškodněny“.

Násilné zásahy policie v Riu de Janeiro jsou relativně časté. Podle analytiků oficiální záznamy ukazují, že v prvním čtvrtletí při nejméně dvanácti zásazích zemřelo tři a více lidí.

Žijeme v internetové totalitě, říká herní vývojář Daniel Vávra

Daniel Vávra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pokládat designéra počítačových her Daniela Vávru za nudného „ajťáka“ žijícího v zajetí čísel by byl fatální omyl....

Boj o cukr. Pravda a mýty o nízkosacharidové dietě s docentem Cipryanem

Lukáš Cipryan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nízkosacharidová strava je dnes možná nejpopulárnější dietou. Jde ale o zdravý a efektivní způsob hubnutí? Výzkum v...

Přehled pravidel cestování. Podmínky a ceny testů na covid se v Evropě různí

Makarská riviéra v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dovolená do evropských destinací se vlivem koronavirových omezení prodraží. Při cestování turisté budou muset vzít v...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...