Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Názory

HUDEMA: Koronavirová laboratoř. Izraelská zkušenost ukazuje, že očkování není všespásné

Očkování proti covidu v Izraeli. foto: Reuters

Světovým rekordmanem v očkování proti novému koronaviru, respektive proti nemoci covid-19, kterou způsobuje, se stal Izrael. V Izraeli očkují přes 100 tisíc lidí denně, na začátku týdne už mělo více než milion lidí z devítimilionového státu druhou dávku vakcíny a více než 2,5 milionu lidí dostalo aspoň jednu dávku. Má to srazit počty nemocných a nakonec zabránit šíření nemoci.
  17:30

Jenže izraelský tisk stále píše o tom, že v současnosti probíhající vlna infekce je nejhorší ze všech, že nakažených je stále hodně stejně jako mrtvých, a to přes přísná karanténní opatření. Kde je chyba a nefungují tedy tvrdé lockdowny (omezení chodu ekonomiky a společnosti) ani vakcína?

Peníze a odpor

Vakcín má Izrael zajištěno víc, než kolik jich může spotřebovat. Jednoduše proto, že Izraelci začali objednávat brzy a platili víc než jiní. Podle informací deníku The Jerusalem Post, které ovšem úřady nepotvrdily, šlo v jednom případě o cenu o téměř padesát procent vyšší, než za kolik kupovala vakcíny Evropská unie. V Izraeli tak nyní očkují vakcínou od firem Pfizer a BioNTech, na cestě je očkování od společnosti AstraZeneca a v březnu dorazí miliony dávek od firmy Moderna.

Naděje z Izraele: vakcína od Pfizeru podle nových dat v zemi funguje daleko lépe, než se očekávalo

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu plánoval, že ke konci března, až se budou v zemi konat opakované parlamentní volby, bude už naočkováno pět milionů Izraelců a země možná dosáhne tak zvané kolektivní imunity. Tedy zastavení šíření viru tím, že mu seberete vhodné nositele, protože očkování asi funguje i proti infekci.

Očkování začalo v prosinci a nějakou dobu to vypadalo, že příliš nefunguje. Zřejmě to ale způsobily tři jiné problémy. Za prvé, část lidí už byla nejspíš nakažena před vakcinací, ale zároveň byli bez příznaků. Podle provedených studií zřejmě zcela bez příznaků proběhne infekce zhruba u třetiny lidí. 

Za druhé, Izraelci používají stejně jako my vakcínu firem Pfizer a BioNTech. Ta je ovšem podávána ve dvou dávkách a ochrany proti nemoci, která je dle výrobce 95procentní, je dosaženo až po zhruba dvou týdnech od druhé injekce. V Izraeli se mnoho lidí nakazilo po první dávce. 

A konečně zatřetí, vakcinace pomáhá postupně, do té doby brzdí šíření nemoci tvrdý lockdown. V Izraeli dokonce obzvláště tvrdý. Jenže v zemi jsou rozsáhlé skupiny lidi, jež na dodržování vládních nařízení prostě kašlou a u části jejich odpor roste. A tak se šíří i nemoc.

Trnitá cesta k imunitě

Hlavními odmítači přitom nejsou zoufalí vlastníci restaurací a malých obchodů, jejichž provoz vláda omezila či uzavřela a kteří protestovali v Tel Avivu. Problém je s částí izraelských Arabů a hlavně u části populace označované trochu nepřesně jako ultraortodoxní Židé. Ti ignorují nejen zákaz vycházení, ale i zákaz velkých shromáždění či nařízené odstupy. Policie přitom jejich chování poměrně dlouho ignorovala. Chtěla se vyhnout násilným střetům a navíc jde o politicky ožehavé téma.

Oproti Izraeli máme zpoždění 25 let, říká expert. Pacienti se tam na očkování objednávají po třech minutách

Před blížícími se volbami si je vláda nechce znepřátelit, protože právě malé politické strany zastupující ultraortodoxní Židy se mohou stát jazýčkem na vahách při sestavování příštího kabinetu. Nakonec ale policie přece jen zakročila, když protesty ultraortodoxních proti protikoronavirovým opatřením přerostly v násilí. Možná v tom hrálo roli i to, že ultraortodoxní odmítači karantény mohou nakonec premiérovi Netanjahuovi zkomplikovat jeho plán vyhrát volby jako „vítěz“ v boji proti koronaviru.

Zároveň se začíná projevovat efekt vakcinace. Vakcína je zřejmě po druhé dávce vysoce účinná a týdenní průměry nově nakažených v polovině ledna klesly. Možnost získání kolektivní imunity a otevření ekonomiky vypadala reálně. Na chvíli. V Izraeli se totiž teď začíná šířit britská verze nového koronaviru, která je výrazně infekčnější a možná i smrtelnější. Deník Haaretz píše o tom, že vážně postižení jsou teď mladší lidé než dříve a končí na plicní ventilaci. Lockdown nekončí a vládní zmocněnec pro boj s nemocí chce nejprve snížit počet úmrtí na covid.

Zároveň je jasné, že pro získání kolektivní imunity nebude stačit naočkovat 60–70 procent populace, jak se původně předpokládalo, ale 80 procent. Jenže určitá část Izraelců očkování odmítá a 30 procent obyvatel tvoří děti a mladiství mladší 16 let, pro které dosud neexistuje schválená vakcína, byť se na tom už pracuje.

I rychle je pomalu

Ukázalo se, že vakcína není všespásná, a je třeba zároveň vynucovat i dodržování karanténních opatření. Zároveň ani raketová rychlost očkování nebyla nakonec dostatečná, aby zabránila průniku infekčnější varianty viru do populace. Očkovat nakonec bude třeba i děti, byť nemoc často „jenom“ přenášejí. Epidemie je nevyzpytatelná a nelze na ní stavět politické plány. Naopak, politizace dodržování protiepidemických opatření je cesta do pekel.

A konečně, v porovnání s Českem je zajímavé, že izraelská vláda celkem logicky dělá všechno pro záchranu životů svých občanů a nikdo se nad tím nepozastavuje. Pro Izraelce je dosud zemřelých asi 4500 spoluobčanů velkou ranou, zatímco v podobně velkém Česku mnoho lidí přibližně 15 500 mrtvých příliš nevzrušuje. Zdá se, že dokonce ani ministra zdravotnictví.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...