Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Koronavirová laboratoř. Izraelská zkušenost ukazuje, že očkování není všespásné

Očkování proti covidu v Izraeli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkování proti covidu v Izraeli. | foto: Reuters

Světovým rekordmanem v očkování proti novému koronaviru, respektive proti nemoci covid-19, kterou způsobuje, se stal Izrael. V Izraeli očkují přes 100 tisíc lidí denně, na začátku týdne už mělo více než milion lidí z devítimilionového státu druhou dávku vakcíny a více než 2,5 milionu lidí dostalo aspoň jednu dávku. Má to srazit počty nemocných a nakonec zabránit šíření nemoci.

Jenže izraelský tisk stále píše o tom, že v současnosti probíhající vlna infekce je nejhorší ze všech, že nakažených je stále hodně stejně jako mrtvých, a to přes přísná karanténní opatření. Kde je chyba a nefungují tedy tvrdé lockdowny (omezení chodu ekonomiky a společnosti) ani vakcína?

Peníze a odpor

Vakcín má Izrael zajištěno víc, než kolik jich může spotřebovat. Jednoduše proto, že Izraelci začali objednávat brzy a platili víc než jiní. Podle informací deníku The Jerusalem Post, které ovšem úřady nepotvrdily, šlo v jednom případě o cenu o téměř padesát procent vyšší, než za kolik kupovala vakcíny Evropská unie. V Izraeli tak nyní očkují vakcínou od firem Pfizer a BioNTech, na cestě je očkování od společnosti AstraZeneca a v březnu dorazí miliony dávek od firmy Moderna.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu plánoval, že ke konci března, až se budou v zemi konat opakované parlamentní volby, bude už naočkováno pět milionů Izraelců a země možná dosáhne tak zvané kolektivní imunity. Tedy zastavení šíření viru tím, že mu seberete vhodné nositele, protože očkování asi funguje i proti infekci.

Očkování začalo v prosinci a nějakou dobu to vypadalo, že příliš nefunguje. Zřejmě to ale způsobily tři jiné problémy. Za prvé, část lidí už byla nejspíš nakažena před vakcinací, ale zároveň byli bez příznaků. Podle provedených studií zřejmě zcela bez příznaků proběhne infekce zhruba u třetiny lidí. 

Za druhé, Izraelci používají stejně jako my vakcínu firem Pfizer a BioNTech. Ta je ovšem podávána ve dvou dávkách a ochrany proti nemoci, která je dle výrobce 95procentní, je dosaženo až po zhruba dvou týdnech od druhé injekce. V Izraeli se mnoho lidí nakazilo po první dávce. 

A konečně zatřetí, vakcinace pomáhá postupně, do té doby brzdí šíření nemoci tvrdý lockdown. V Izraeli dokonce obzvláště tvrdý. Jenže v zemi jsou rozsáhlé skupiny lidi, jež na dodržování vládních nařízení prostě kašlou a u části jejich odpor roste. A tak se šíří i nemoc.

Trnitá cesta k imunitě

Hlavními odmítači přitom nejsou zoufalí vlastníci restaurací a malých obchodů, jejichž provoz vláda omezila či uzavřela a kteří protestovali v Tel Avivu. Problém je s částí izraelských Arabů a hlavně u části populace označované trochu nepřesně jako ultraortodoxní Židé. Ti ignorují nejen zákaz vycházení, ale i zákaz velkých shromáždění či nařízené odstupy. Policie přitom jejich chování poměrně dlouho ignorovala. Chtěla se vyhnout násilným střetům a navíc jde o politicky ožehavé téma.

Před blížícími se volbami si je vláda nechce znepřátelit, protože právě malé politické strany zastupující ultraortodoxní Židy se mohou stát jazýčkem na vahách při sestavování příštího kabinetu. Nakonec ale policie přece jen zakročila, když protesty ultraortodoxních proti protikoronavirovým opatřením přerostly v násilí. Možná v tom hrálo roli i to, že ultraortodoxní odmítači karantény mohou nakonec premiérovi Netanjahuovi zkomplikovat jeho plán vyhrát volby jako „vítěz“ v boji proti koronaviru.

Zároveň se začíná projevovat efekt vakcinace. Vakcína je zřejmě po druhé dávce vysoce účinná a týdenní průměry nově nakažených v polovině ledna klesly. Možnost získání kolektivní imunity a otevření ekonomiky vypadala reálně. Na chvíli. V Izraeli se totiž teď začíná šířit britská verze nového koronaviru, která je výrazně infekčnější a možná i smrtelnější. Deník Haaretz píše o tom, že vážně postižení jsou teď mladší lidé než dříve a končí na plicní ventilaci. Lockdown nekončí a vládní zmocněnec pro boj s nemocí chce nejprve snížit počet úmrtí na covid.

Zároveň je jasné, že pro získání kolektivní imunity nebude stačit naočkovat 60–70 procent populace, jak se původně předpokládalo, ale 80 procent. Jenže určitá část Izraelců očkování odmítá a 30 procent obyvatel tvoří děti a mladiství mladší 16 let, pro které dosud neexistuje schválená vakcína, byť se na tom už pracuje.

I rychle je pomalu

Ukázalo se, že vakcína není všespásná, a je třeba zároveň vynucovat i dodržování karanténních opatření. Zároveň ani raketová rychlost očkování nebyla nakonec dostatečná, aby zabránila průniku infekčnější varianty viru do populace. Očkovat nakonec bude třeba i děti, byť nemoc často „jenom“ přenášejí. Epidemie je nevyzpytatelná a nelze na ní stavět politické plány. Naopak, politizace dodržování protiepidemických opatření je cesta do pekel.

A konečně, v porovnání s Českem je zajímavé, že izraelská vláda celkem logicky dělá všechno pro záchranu životů svých občanů a nikdo se nad tím nepozastavuje. Pro Izraelce je dosud zemřelých asi 4500 spoluobčanů velkou ranou, zatímco v podobně velkém Česku mnoho lidí přibližně 15 500 mrtvých příliš nevzrušuje. Zdá se, že dokonce ani ministra zdravotnictví.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!