Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Názory

JANÍK: Ministerstvo se nám směje do očí. Nám všem

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ta situace se opakuje skoro každé pondělí. Nejvyšší kontrolní úřad pošle médiím pravidelnou zprávu o výsledku kontroly a čtenářům pak nezbývá než jen s údivem vrtět hlavou. Jednou jsou to špatně zaúčtované dotace za miliardy, podruhé předražené faktury pro jakési firmy za miliony, pak zase zbytečně drahé dálnice - zase za pár miliard.

Takže zběžně informovaný člověk nad tím jen kroutí hlavou, myslí si cosi o šlendriánu, ale miliony, natož pak miliardy si nedovede tak úplně představit.

A pak přijde zpráva o tom, že ministerstvo životního prostřední nakoupilo jakési fotorámečky, z nichž ty nejdražší stály přes 14 tisíc korun - z našich daní, chtělo by se jízlivě dodat. A pozor, nejde o nějakou sofistikovanou digitální techniku, ale o obyčejný rám pro obrázek, který si pak pověsíte někam na zeď.

ČTĚTE TAKÉ:

A to už si i onen pověstný běžný člověk představit dovede. Počkat... Čtrnáct tisíc korun za rámeček? Byť by byl z jakéhosi taženého hliníku? Stačí několik kliků na internetu a zjistíte, že vyhlášený (a ne zrovna levný) obchod v centru Prahy nabízí ten úplně nejdražší rám na fotografie za necelých 1200 korun, za dvojnásobek už si pak můžete pořídit i celou vitrínu.

A co na to ministerstvo životního prostředí? Přes svého mluvčího to označuje za marginálii, kterou vytáhl zlý NKÚ, jenž má sám máslo na hlavě. A navíc byla průměrná cena všech rámečků nižší, než těch 14 tisíc, tak co se prý divíme.

Jistě, v kontextu hospodaření celého státu jde u pár rámečků o tak titěrnou drobnost, která by nezruinovala ani průměrnou českou rodinu, ale o to víc si pak dokážeme představit, co se asi může dít, když si stát z veřejných peněz kupuje něco, co nemá běžnou cenovku. Třeba takové letadlo nebo kus dálnice.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...