10. července 2017 6:19 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KABÁT: Křižáček vyhrál bitvu. Karlovarský vítěz ukázal jinou tvář českého filmu

Snímek Křižáček (2017) režiséra Václava Kadrnky. Výpravná středověká... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Křižáček (2017) režiséra Václava Kadrnky. Výpravná středověká... | foto: Česká televize

Vítězství filmu Václava Kadrnky v Karlových Varech je událost, o níž se ještě bude mluvit. O tom, že šlo opravdu o ten nejlepší film ze soutěže, mají mnozí vážné pochybnosti (autor tohoto textu není výjimkou), přesto je jeho úspěch v něčem důležitý. Křižáčkovo prvenství totiž jistě nelze přikládat pouze zdvořilosti zahraničních porotců vůči hostiteli. Porota svým výrokem sdělila významnou věc: v éře setrvalého proudu relativně kvalitních, ale také navzájem podobných filmů se možná více než co jiného cení osobitost.

Jde o výrazný signál nejen pro české filmaře, že má smysl jít vlastní cestou, držet se osobního tématu a nebát se být jiný. A to o režiséru Václavu Kadrnkovi rozhodně platí, opravdu jej nelze obvinit z podbízivosti. Křižáček se mimo jiné vymyká i zavedenému očekávání, že český film bude vždy obsahovat nějakou tu ironii nebo nadhled: tento snímek je usebraný, až k smrti vážný.

Teď křehkého a ustaraného Křižáčka čeká ostré střetnutí s diváky. Pokud se mu i díky karlovarské ceně podaří dostat je do kin a nezklamat je, pak teprve bude namístě mluvit o velkém vítězství. Křižáček tu bojuje i za příští, doufejme ještě průkazněji povedené české snímky. Zásadní dlouhodobou podmínkou pro vznik náročnějších filmů je totiž existence vstřícného publika, které na ně bude zvědavé, bude je podporovat a odpustí jim i nějaké nedokonalosti.

a odměnu pak možná jednou dostane filmy srovnatelné třeba s Vláčilovou Marketou Lazarovou. Bez odezvy u diváků jsou udělené granty vyhozené peníze, na filmy se musí chodit, aby skutečně žily. Uvidíme, zda bude Křižáčkova cena z Karlových Varů první vyhranou bitvou v tomto ušlechtilém tažení.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky