23. září 2013 8:27 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAISER: Černá fantazie

Merkelová bude muset zřejmě hledat novou koalici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Merkelová bude muset zřejmě hledat novou koalici. | foto: Reuters

Dvaačtyřicet procent je pro Angelu Merkelovou a její křesťanské demokraty fantastická zpráva a v evropském kontextu posledních let vyloženě rarita. Zatímco jinde voliči odvolávají politické garnitury, které měly často tu smůlu, že se přimotaly k hospodářské krizi, Merkelová na této krizi vyrostla.

Nic sice nevyřešila a samotná konstrukce eurozóny i nadále zůstává rizikem pro trvalou prosperitu Evropy, ovšem konkrétně Německu vyhovuje. Kontrast prosperity doma s přívalem špatných zpráv z jihu Evropy vyvolal mezi Němci dojem, jako by tu šlo přímo o osobní zásluhu kancléřky. Že spolu například do určité míry souvisí úspěch výkonného německého průmyslu a mizérie Řecka, Španělska či Itálie, které už nesmějí devalvovat, na to v kampani řeč nepřišla.

O výsledcích německých voleb čtěte také:

 
Nové eurokritické straně Alternativa pro Německo vstup do parlamentu zřejmě těsně unikne. Což je škoda – německou politickou debatu by to otevřelo a zdravá diskuse přispívá k celkovému zdraví společnosti. Ale příští rok se volí do europarlamentu a tam už se Alternativě průlom může podařit.

Včera večer, kdy ještě nebyly dopočítány hlasy, byla jediná jistota – že Merkelová zůstane u kormidla. Z českého pohledu je to mírně dobrá zpráva. Levicový kabinet, v němž by seděli i Zelení, by byl ještě bezhlavější v další integraci Evropy a ještě radikálnější v energetické politice.

Takhle si alespoň o Temelínu rozhodne česká vláda sama.