18. července 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Hasit a přitápět. Nesmíme Sudetům pomáhat a zároveň je ničit

Exekuce. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekuce. (Ilustrační foto.) | foto: Lidové noviny

Každý pátý v Mostě a Ústí nad Labem, každý čtvrtý v­ Duchcově a Jáchymově, každý třetí člověk v Malém Březně či Trmicích má na sobě exekuci. Nedávno zveřejněná mapa exekucí ukazuje nikoli výši průměrné mzdy (v té se kraje až tolik neliší), ale mapuje bídu sociální. Nejhorší však je, že mapa exekucí v podstatě kopíruje mapu Sudet.

Jistou útěchu přináší zjištění, že vláda konečně rozhodla, že na pomoc Ústeckému, Karlovarskému a Moravskoslezskému kraji pošle 42 miliard korun. Pochopila, že pás bídy a zoufalství se sám od sebe ze svrabu nikdy nevyhrabe a že kriminality, drog a vyloučených lokalit zde bude jen přibývat.

Hodnocení je velmi rozporné. Na jednu stranu potlesk, že se vláda konečně rozhodla „něco“ dělat; na druhou stranu je zdánlivě veliká částka 42 miliard spíše směšná. 42 miliard během tří let znamená zhruba 13 miliard ročně, což je spíše plivnutí do moře. Jde řádově o stejnou částku, jakou ročně vyplatíme kšeftařům s chudobou, jde o pouhou třetinu toho, co dáváme na podporu obnovitelných zdrojů energie...

Čtyřicet, možná spíše padesát let nesvobody se na naší zemi velmi podepsalo. Dodnes vidíme, o kolik zaostáváme za zeměmi, které se po velké válce vrátily k demokratickému vývoji. Paradoxně nám však temné roky pomohly vyvarovat se některých trablů, jichž jiné státy nezůstaly ušetřeny. Česko se tak vyhnulo trápení třeba v podobě epidemií HIV, stejně tak se daří držet drogovou scénu relativně pod kontrolou. Země si uhlídala přistěhovaleckou politiku, takže navzdory tomu, že Česko přirozeně vymírá a populace roste jen díky imigraci, nikde nevznikly izolované národnostní čtvrti, natož pak ghetta. Nikdy u nás nepropukla vysoká nezaměstnanost ani nás nepřeválcovala hyperinflace. V jedné věci však Česko selhává na plné čáře: nechalo vzniknout a bujet vnitřní periferie. Pokud se vláda rozhodla zkusit tento trend zvrátit, udělala správnou věc, jakkoli budou zmíněné regiony potřebovat řádově větší pomoc. Důležitější však je jiná věc: stát nesmí jednou rukou hasit a druhou zároveň přikládat pod kotlem.

Dokud budeme dávat miliardy obchodníkům s chudobou, kteří do zmíněných regionů sestěhovávají neplatiče a lidi v­ exekucích z celé republiky (a inkasují skrze ně státní podporu), dokud necháme takovéto pijavice vytvářet čím dál větší ghetta, pak bude jakákoli státní podpora pro Sudety úplně marná.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz