29. března 2015 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Léčba Babišem

Ministr financí Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

V něčem bychom mohli být Andreji Babišovi vděčni všichni, ať už se více obáváme zdvojení jeho politické a ekonomické moci, nebo jsou nám trnem v oku stávající ekonomicko-politické kartely. Jeho vstup na scénu strhal závoje – počínaje společností ČEZ a vlivem na veřejná média konče.

Lze mít zásadní výhrady k tomu, aby se majitel velikého impéria stal ministrem financí, ale nelze zdůvodnit, proč by ministerstvo jako hlavní akcionář nemohlo mít vhled do účetnictví největší státní firmy. Stejné pokrytectví ohledně mediálních rad ukázal předseda volebního výboru pan Martin Komárek (ANO) ve větě „Trváme na proporcionálním zastoupení a počítáme s koaličním jednáním o podpoře kandidátů“. Nechtěně tak přiznal veřejné tajemství – Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je, stejně jako Rada ČT, nástrojem politické většiny.

Má-li dnes hnutí ANO pocit, že se proti němu všichni spikli, je to z hlediska příštích voleb výhra. Jediný návod na eliminaci antisystémových stran je zatáhnout je do vlády a umazat odpovědností. Viděli jsme to jak na příkladu komunistů ve Francii 80. let, či později rakouských Svobodných. Lze rozumět konkurentům, kteří se obávají mediální moci svého soupeře. Ale pokud jej vyloučí ze hry, jen tím přiženou vodu na jeho mlýn.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky