5. srpna 2016 10:57 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Na traktory levněji. Rodinné vstupné s příplatkem za třetí dítě?

Ilustrační foto: Rodina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Rodina | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Ministr zemědělství a jedna z výraznějších tváří KDU-ČSL Marian Jurečka se stará o to, aby rodinné vstupné alespoň v jeho resortu bylo opravdu rodinné a nediskriminovalo vícečetné rodiny. Je to ostuda. Veliká ostuda.

Veliká ostuda a veliký trapas – že něco takového není samozřejmost, že s tím musí přijít ministr a notabene muž, který živí a občas i vychovává pět pacholat. Kde jinde a jak jinak bychom měli podpořit vícečetné rodiny než v galeriích, muzeích a v bazénech? Rodinné vstupné, když si za každé třetí a další dítě musíte připlácet, je stejný podfuk na rodiče jako mateřská „dovolená“. Jestli je v Česku oblíbenou teorií „více dětí mají jen divní“, pak bychom měli snesitelným vstupným podpořit jejich socializaci a snadnější soužití s mainstreamem, ne?

Olympionik a úspěšný lékař Lukáš Pollert, sám otec šesti dětí, na otázky novinářů odpovídá, že osmičlenná rodina si navzdory slušným příjmům opravdu nemůže dovolit zajít do restaurace. A pro chudší rodiny to platí mnohem drsněji: jsou ohroženy chudobou mnohem více než třeba senioři.

Pokud by se vláda chtěla začít chovat opravdu trochu prorodinně, měla by tlačit na rodinné vstupné bez ohledu na počet potomků ve všech svých zařízeních. Třeba by se časem přidali i soukromníci. Začít by mohl ministr financí ve svém Ekocentru Čapí hnízdo.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz