3. dubna 2015 9:03 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: K čemu je Velký pátek pivnímu národu

Kromě Velikonočního pondělí by mohlo být volno i na Velký pátek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kromě Velikonočního pondělí by mohlo být volno i na Velký pátek. | foto: MAFRA - Jaroslav Šnajdr

Závist je sice smrtelný hřích, ale je, když závidíme něco bohabojného? Naši nejdůležitější sousedé Němci, Rakušané i Slováci dnes mají svátek (na rozdíl od Poláků). Shodněme se vzácně s panem premiérem: dopřát si volný Velký pátek by bylo moudré.

Z čistě psychohygienických důvodů (svátků není nikdy dost), z důvodů provozních (obchodní partneři také slaví) a zejména z důvodů soucitných: bylo by dobré jej dopřát křesťanům mezi námi.

Jsme-li hrdí na to, že jsme převážně tolerantní země, pak dopřejme každému, co jeho jest. Ať si jedni nazvou ulici Pohraniční stráže a druzí nechť znovu vztyčí stržený mariánský sloup. Když jedni slaví Svátek práce, nechme ty druhé slavit Velký pátek.

Je tu vlastně jenom jeden háček, a to kdyby v debatě zvítězili šetřílci, kteří nechtějí volno přidávat, ale směňovat. Pátek přidat, pondělí zrušit. Pokud by měla stát volba pátek, nebo pondělí, pak raději nechme věci tak, jak jsou. Zrušení Velikonočního pondělí by nadělalo více zlého než dobrého. A navíc by to byla pokrytecká lež.

Většina z nás neslaví ani Pesach, ani Velký pátek, ani nedělní Vzkříšení. Většina z nás slaví Velikonoční pondělí, leč osobitým způsobem: konzumací.

Neberte nám naši starou víru, zpívá se v jedné časem prověřené písničce. Leč naší vírou není vzkříšení, ale párek a slivovice.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!