1. března 2015 19:23, aktualizováno  19:25 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Neberte nám paní Livii

Livia Klausová na zámku v Lánech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová na zámku v Lánech | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Tažení proti „politickým trafikám“ je něco jako permanentní svatý boj proti korupci. Pokud se nedržíme jedné ze čtyř starých ctností, totiž uměřenosti, napáchá svatý boj více škody než užitku. Teď právě mluvíme o snaze předělat velvyslance na úředníky. Což je truhlíkovina na kvadrát.

A jen tak mimochodem, je vysoce pravděpodobné, že ani Livia Klausová, ani Eva Filipi ze svých postů pro vyšší věk odcházet nebudou. Ale o tom až za chvíli. Tedy… Ne že by Chlívek nad čistě politickým obsazováním jásal. Nadšení nebudilo ani vyslání Livie Klausové do Bratislavy, Vladimíra Remka do Moskvy či, půjdeme-li o pár let zpátky, Jana Koukala do Vídně. Snaha zamezit politickým nominacím na ambasadorské posty (protože je kdysi kdosi zneužil) je stejný myšlenkový lapsus jako zrušit úlevy pro nadace a dobročinné spolky, protože ty také občas někdo zneužije. Myšlení truhlíků, chtělo by se říci.

Velvyslanec není úředník. Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ve třeba Washingtonu či Moskvě není šedá myš, která se prostým odseděním padesáti let v Černínském paláci a Abú Zabí dostala až na samý vrchol. Velvyslanec zastupuje vládu i prezidenta, dělá – měl by dělat – vrcholnou politiku.

A to už nemluvíme o situaci, kdy je opravdu moudré ambasádu využít jako „trafiku“. Je pro stát stokrát lepší člověka s citlivými bezpečnostními informacemi posadit na ambasádu do Ankary, než ho nechat pracovat pro cizí „firmu“.

Implementace služebního zákona do diplomatické služby je nekonečným řetězcem zádrhelů. I propíraný „konec“ Livie Klausové v Bratislavě a Evy Filipi v Damašku je nejspíše jenom bublina. Díky dvouletému, vlastně přechodnému období v zákoně o státní službě se ze svých míst stěhovat nebudou – a to ani v červnu, ani v prosinci.

„Nepožádá-li dosavadní zaměstnanec o přijetí do služebního poměru, zaniká jeho pracovní poměr na dobu neurčitou uplynutím 30. června 2017,“ praví odstavec 4 paragrafu 190. Pokud se ujme tento právní výklad, pak paní Eva i paní Livia vůbec nepožádají o přijetí do služebního poměru a budou spokojeně ambasadorovat ještě nejméně dva a půl roku.

Chlívek přesto soudí, že rigidní věkové omezení je, zejména u diplomatů, truhlíkovina. Naděje dožití se prodlužuje každým rokem (už čtvrt století nepřetržitě), věk odchodu do důchodu se zvedá také autopilotem nepřetržitě, ale diplomaty budeme vyhazovat? Prezident (Klaus i Zeman) svou funkci v 70 letech zvládne, velvyslanec ne? Nabízím zlepšovák: vyhazovat v sedmdesáti nejen diplomaty, ale úplně všechny: politiky i univerzitní profesory. A sebrat jim důchody.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz