Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Pít, ale nekouřit? Kulturní změna může zasáhnout zejména mladé

Kuřák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřák - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Epidemie kouření, která přejela svět na sklonku minulého tisíciletí, má jistou šanci se pomalu zastavit. Tedy alespoň u nás. A to kombinací tří zvláštních faktorů, dvou liberálních a jednoho prohibitivního. Ono kouzlo, díky němuž by napříště každý pátý člověk v republice nemusel umírat předčasně na nemoci spojené s kouřením, se skládá ze tří složek: levného alkoholu, extrémní tolerance v nalévaní nezletilým a zákazu kouření v putykách.

Tabák v té správné podobě – od rituální dýmky při indiánských obřadech po lokální anestetikum – je kratochvílí stejně nebezpečnou jako tisíce jiných. Problém nikotinismu je v jeho masivním rozšíření, které nastalo na začátku 20. století, jehož jsme se dodnes nezbavili a jež zasahuje čím dál mladší ročníky. A právě našim mladým a nezletilcům by mohla restrikce pomoci více než jinde.

Česko je země promořená alkoholem. Ať už berete výzkumy Světové zdravotnické organizace, nebo evropských protidrogových agentur, výsledky jsou identické: naše děti začínají s alkoholem nejdříve a konzumují jej nejvíce z dětí Evropské unie. Nanejvýše se občas v nějaké kategorii propadnou na druhou příčku. A tato promořenost souvisí s nadmíru snadnou dostupností alkoholu, která je dána zvykově i finančně.

Mladí lidé v Čechách a na Moravě tráví v hospodách více času než jejich vrstevníci na západě. Výrazně bohatší mladí Britové chodí do barů spíše jen na jeden drink, více si vzhledem k­ cenám nemohou dovolit. Takže zatímco londýnská mládež se na warm-up parties doslova zahřívá levným ginem nebo vodkou z Teska, děcka z Prahy sedí v hospodě mnoho hodin. Jít do hospody znamená primárně společenskou událost svého druhu, alkohol je pro mnohé až druhořadý. Hospoda znamená pro mladé socializaci ještě více než pro staré – a kouření je toho neodmyslitelnou součástí.

A jsme u základní hypotézy: mládež i nezletilci kouří tolik mimo jiné proto, že díky levnému pivu tráví v hospodách hodně času. Nejde o žádnou dojmologii, ale tvrdá čísla sebraná třeba webem Business Insider: pivo v Praze je naprosto nejlevnější ze všech srovnávaných světových velkoměst. Pokud mládež nebude moci v hospodách kouřit, tak buď do nich přestane chodit, nebo bude kouřit výrazně míň – přičemž to druhé je vzhledem k levnému alkoholu mnohem pravděpodobnější.

Snad. Možná. Doufejme.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...