31. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Uštvat koně. Miloše Zemana ohrožuje mstivost a zdraví

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

PRAHA Česká společnost má málo posvátných míst a chvil. Moudře si nepíšeme na bankocetle „V Boha věříme“, nemáme Stalingrad ani Gettysburg a onu pravdu, v jejíž vítězství prý věříme, bereme jako naivku ze slabikáře. Ne, nemáme příliš sjednocujících symbolů, snad krom série národních křivd a porážek. Jedna svátost se však vymyká, a tou je úřad prezidentský.

Ten jako by ztělesňoval cosi, o čem se jinak v české společnosti nemluví: jakousi vyšší autoritu. Těžko říct, zda jde o vzpomínku na důstojného císaře pána, nebo o nevyřčený odkaz na královský institut. Faktem je, že prezidenti se vždy těšili úctě, o níž si jejich okolí mohlo nechat zdát, od Gustáva Husáka po Miloše Zemana. Tedy až do chvíle, kdy se dotyčný začne chovat v očividném rozporu s obrazem moudrého panovníka. Takové překročení role může dotyčnému zabránit ve znovuzvolení, přičemž je jedno, zda se chová jak mstivé děcko, nebo se jen neudrží na nohou.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje.
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje.

Hradní pán v březnu ztratil botu, poté byl v Číně výrazně indisponován, teď je v zemi výrazně více lidí, kteří mu vyjadřují nedůvěru než těch, kteří mu věří (56 proti 41 procentům). Nejde o hrozivá čísla, pan Zeman na tom byl již dvakrát hůř (to když se potácel u korunovačních klenotů a když mluvil jako dlaždič v rozhlase), pokaždé se z propadu dokázal vyhrabat. Nyní se však přidávají pochybnosti o zdravotním stavu: bude Miloš Zeman dostatečně fit i v roce 2022, kdy by měl stále být hlavou státu?

Těch obrázků je celá řada. Nejen prezident na vozíku či věčně podpíraný ochrankou, ale třeba i prezident vedle nového ministra financí: Ivan Pilný vypadá úplně jinak, ačkoli je o 84 dnů starší. Problém navíc není jen v nohách, ale v oné polyfunkční neuropatii, která může zasáhnout nervy nejen motorické, ale i senzorické a vegetativní.

Pravdou je, že Miloš Zeman se vůbec nešetří, má extrémně náročný program. A to je možná vážnější problém než zjišťovat, proč v kratičkém projevu v Šanghaji několikrát neudržel myšlenku: proč vlastně musí letět do Kazachstánu nebo do Vietnamu?

Lidem z prezidentova okolí, kteří jej používají pro podporu svého byznysu, se takový přístup může vymstít. Prostě proto, že svého koně natolik uštvou, až jej lidé ve strachu o jeho kondici znovu nezvolí.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz