8. května 2017 6:01 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Pekingská dohoda. Lze čekat, že řešením vládní krize bude kompromis

Bohuslav Sobotka na Pražském hradě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka na Pražském hradě | foto: ČTK

PRAHA Pokud je jedním z největších národních mýtů mnichovská dohoda, pak nás čeká nový: mýtus dohody z Pekingu. Tam bude prezident v doprovodu Lubomíra Zaorálka a Milana Chovance řešit vládní krizi. Pokud totiž někteří právníci zpochybňují, zda je demise premiéra demisí vlády, pak o odvolání ministra (bezodkladném) nepochybuje nikdo.

Jenže Miloš Zeman to zřejmě bezodkladně neudělá. Ostatně má po ruce precedent. Před šesti lety odmítl Václav Klaus odvolat Josefa Dobeše a Radka Johna s tím, že chce znát další kroky. Neodmítl odvolání v principu, ale nekonal bezodkladně. Premiér nakonec po dohodě celé koalice svůj návrh stáhl a Dobeš i John v křeslech zůstali.

Pokud by se ministerský předseda obrátil na Ústavní soud, je takřka jisté, že by nakonec prezident musel Andreje Babiše odvolat. Což by bylo řešení pro oba nepříjemné, proto lze čekat nějakou pro všechny strany se skřípěním zubů přijatelnou dohodu. Takový pakt se bude péci v Pekingu a i tentokrát tam budou asistovat jiné mocnosti.

Jen místo Anglie a Francie to bude třeba jedna nizozemská a jedna česko-slovenská finanční skupina.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz