Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KAMBERSKÝ: Sprosté slovo stávka. Proč berou zdejší dělníci míň než Němci i Slováci

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Richard Cortés, Česká pozice

Rekordně nízká nezaměstnanost, velmi nízká inflace – česká ekonomika vypadá jako malý zázrak. Davy lidí bez práce a neustále rostoucí ceny trápily Evropu celou druhou půli dvacátého století. Takzvaný Index ekonomické mizérie (součet míry inflace a míry nezaměstnanosti) ještě dnes přesahuje v některých zemích jižní Evropy dvacet procent, v Česku je rekordně nízký.

Máme skákat radostí? Jen zčásti, protože tato radostná čísla doplňují takřka nepochopitelně nízké mzdy. Což nedává národohospodářsky smysl: nejsou lidi, ale zároveň máme nízké platy?

Nízká nezaměstnanost (bez práce jsou jen tři lidé ze sta) je samozřejmě dobrá věc, kdy pracuje každý, kdo chce, a možná i někdo, komu se moc nechce. Firmy doslova berou každého, a pokud si politici dají do programu, že budou bojovat s nezaměstnaností, působí směšně.

Ale směšné jsou i sliby vyšších výplat díky nižším daním. V prvé řadě by si lidé měli o vyšší platy říct: u pokladen, u továrního pásu, na urgentním příjmu v nemocnici a zejména ve školních třídách.

Nízká míra nezaměstnanosti v kombinaci s nízkými mzdami v naší „nejprůmyslovější zemi Evropy“ především obviňuje z naprosté neschopnosti české odbory. Jejich šéf Josef Středula dokáže hřímat v televizi a na různých sezeních, skutek ale utek. Reálné mzdy vzrostly za loňský rok o 2,8 %, v Maďarsku o 7,4 %. Maďarské Tesco muselo přidat svým zaměstnancům přes 15 procent ke mzdě, české jenom 4,6 %.

Ve slovenských fabrikách Volkswagenu si lidé krátkou stávkou vybojovali čtrnáctiprocentní zvýšení platu, protože jim průměrná mzda 47 tisíc nestačí. Chápete? Slováci mají dvojnásobnou nezaměstnanost než Češi, ale přesto berou o více než čtvrtinu vyšší plat než Češi ve Škodě Auto (kde je 37 tisíc).

Jak je to možné? U sousedů zaměstnanci hned několika podniků buď pohrozili stávkou, nebo přímo přestali pracovat. V Česku tento jediný efektivní způsob nátlaku nepoužil skoro nikdo, přitom je k tomu nejlepší doba. Pokud lidi nepůjdou za svými zájmy tvrdě, nedočkáme se německých mezd nikdy.

Pro firmy jsme místem, kam si chodí pro levnou, kvalitní a nepříliš reptající lidskou sílu. Nemají důvod inovovat, bádat, vyvíjet. Pokud to bude pokračovat, může český stát o modernizaci, robotizaci a automatizaci leda tak sepisovat „akční plány“, ale k akci tu nikdy nedojde. Tu si musí odmakat sami zaměstnanci.

Petr Kamberský

Autor

Petr Kamberskýpetr.kambersky@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...