„Z obsahu jeho veřejně dostupné facebookové komunikace soud mimo jiné zjistil, že vedle svých vyhraněných názorů a postojů, které jsou v zřejmém protikladu s názorovou orientací vyznávanou obžalovanými, skutečně veřejně prezentoval i svá sdělení vztahující se přímo k předmětné kauze, a to z doby, kdy už byl ve věci jako přísedící činný,“ stojí v rozhodnutí Městského soudu v Praze, díky kterému Blahuš jako přísedící skončil.
Lidský život je pro mě na prvním místě, prohlásil ‚terorista‘ Sova u soudu |
Blahuš opakovaně na sociální síti Facebook uvedl, jak o obžalovaných smýšlí. Jejich čin glosoval jako terorismus, aniž by ještě padl rozsudek. Současně avizoval, že by rád přispěl k jejich odsouzení. „Uvidíme v říjnu. U soudu. Tam zvítězí spravedlnost. Budu u toho,“ napsal na Facebooku. Obžalovaní si současně stěžovali na jeho údajné rasistické, homofobní či militaristické názory, tato hodnotová orientace jim mohla prý před soudem také přitížit.
Argumenty pětice pachatelů nakonec soud vyslyšel. Je prý zřejmé, že by Blahuš nemohl kauzu vyhodnotit nestranně. „Je evidentně způsobilé (zjištění soudu o Blahušově komunikaci na Facebooku) vyvolat pochybnost o jeho objektivitě a nestrannosti, což je důvodem pro jeho vyloučení z úkonů trestního řízení pro jeho vztah k věci,“ uvedla v rozhodnutí soudkyně Hana Hrnčířová, která soudnímu senátu předsedá.
Soud bude pokračovat v září s novou přísedící
Soudkyně odstavila Blahuše z kauzy už koncem dubna, ale proti jejímu rozhodnutí se bylo ještě možné bránit. To už neplatí. Vyloučení kontroverzního přísedícího je podle zjištění serveru Lidovky.cz definitivní. „Ano, je to pravomocné,“ potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Už je také jasné, kdy bude projednávání sledovaného případu pokračovat. „Hlavní líčení už je nařízeno na září s novou přísedící,“ sdělila severu Lidovky.cz Puci.
Vzhledem k nově složenému senátu vyvstala otázka, zda budou muset už projednané důkazy zaznít znovu. Podle mluvčí Puci by to tak teoreticky mělo být. Na druhou stranu bude záležet na jednotlivých aktérech případu, jak se v tomto ohledu dohodnou. Advokát jedné z obžalovaných Pavel Uhl dal najevo, že na opakovaném startu kauzy netrvá. „My jsme už dali soudu souhlas, že nechceme opakovat prakticky žádné důkazy,“ sdělil serveru Lidovky.cz.
Případ se začal odvíjet v dubnu 2015, kdy policie v rámci rozsáhlého zásahu sebrala desítku lidí. Pět pak skončilo jako obžalovaných. Trojice z nich, Petr Sova, Martin Ignačák a Alexandra Ščambová údajně plánovali útok zápalnými lahvemi na vlak převážející vojenský materiál. Cílem se měl stát vlak na úseku Radotín-Beroun. Další dvě obžalované, Radka Pavlovská a Katarína Zezulová uvízly v případu kvůli tomu, že měly o údajném plánu informace, ale nezpravily o něm policii.
Jsme obětí policejní provokace, hájí se obžalovaní
Blahušovy úlety na FacebookuNa problematické vyjadřování přísedícího Blahuše na sociální síti Facebook upozornily letos 19. dubna Lidové noviny. Přísedící mimo jiné ke kauze napsal následující: „První případ od roku 1989 – a vlastně ještě mnohem déle - kdy před soudem stanula organizovaná skupina obžalovaná z terorismu. V dnešní době třaskavé téma. Rozsudek, ať bude jakýkoliv, změní justiční dějiny tohoto státu a ovlivní jeho budoucnost. Bude precedentem.“ |
Vyšetřovatelé anarchistkou skupinu rozkryli díky tomu, že uvnitř měli nasazené své agenty. Tajní policisté tak byli u toho, když anarchisté nedaleko trasy vlaku skryli zápalné lahve. Krátce poté kriminalisté spustili zatýkací akci. Líčení se skupinou začalo loni na podzim. Obžalovaní svorně tvrdí, že se stali obětí policejní provokace. Všechny kroky plánu na odpálení vlaku prý iniciovali právě agenti policie.
„Doufám, že tento soud ukáže, čeho je policie schopna. Nikdy žádný krok nebyl proveden, aniž by se ho účastnili oba agenti. Každý krok proběhl vždy z jejich strany aktivně. Když jim byla předestřena myšlenka vlaku, která je nadchla, byli z toho tak nadšení, že vyslali auto a hledali místo, kde by se mohl útok udát,“ prohlásil u soudu ústřední aktér případu Petr Sova. Tajní policisté tuto verzi u soudu popřeli.
Skupinou se line obžaloba z přípravy teroristického útoku, nepřekažení trestného činu a příprava zločinu násilí proti úřední osobě. Za první skutek hrozí obžalovaným v případě uznání viny až 20 let vězení, případně výjimečný trest, což je třicet let za mřížemi nebo dokonce doživotí. Jde o dosud jediný případ v České republice, kdy se soud zabývá podezřením z přípravy teroristického útoku.