Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lidský život je pro mě na prvním místě, prohlásil ‚terorista‘ Sova u soudu

Obžalovaní anarchisté, kteří měli připravovat teroristický útok na vlak u... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obžalovaní anarchisté, kteří měli připravovat teroristický útok na vlak u... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Pražský městský soud v úterý začal projednávat kauzu přípravy teroristického útoku na vlak, který souvisí s loňskou razií proti levicovým extremistům. Třem lidem hrozí 12 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Další dvě osoby před soudem stanuly kvůli tomu, že trestný čin nepřekazily. Hlavní líčení je zatím naplánované na dva dny.

Obvinění podle obžaloby chtěli narušit politickou, hospodářskou a sociální strukturu země, když plánovali za použití zápalných lahví provést útok na nákladní vlak převážející vojenský materiál. V obžalobě se píše, že chtěli zastrašit obyvatelstvo a jejich cílem bylo ohrozit lidské životy. Obvinění i jejich advokáti vinu odmítají. Kauzu mimo jiné považují za výsledek policejní provokace. Do skupiny obžalovaných se totiž infiltrovali policejní agenti.

Z vazby díky omylu

Soud začal s mírným zpožděním. V sále se už před začátkem líčení shromáždilo několik desítek podporovatelů včetně anarchisty Igora Ševcova, kterého policie obžalovala z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Soud mu ale nakonec udělil trest za sprejování na věznici. Nesmí se proto tři roky účastnit demonstrací (více čtěte ZDE).

Obžalovaní anarchisté, přišel podpořit i Igor Ševcov, který byl souzen pro...

Před soud byl předveden i Martin Ignačák za hlasitého potlesku podporovatelů. Je totiž jediným z obviněných, který zůstal ve vazbě kde strávil více než rok. Údajný vůdce skupiny Petr Sova byl z vazby propuštěn kvůli justičnímu omylu.

Při čtení obžaloby se na začátku ozval smích podporovatelů anarchistů. Soudkyně Hana Hrnčířová je ale rázně umlčela. „Kdo bude vyrušovat, půjde ven,“ pronesla ostře.

Zapalování aut, nikoli vlaku

Jako první předstoupila Radka Pavlovská. „Mám připravené vyjádření,“ řekla na výzvu soudkyně, zdali je připravená vypovídat. Hrnčířová ji vyzvala, aby přednesla, co si připravila. „S Petrem jsem se seznámila v červnu na koncertě. Viděla jsem, že se baví o zapalování aut, o vlaku jsem ale nic nezaslechla,“ míní Pavlovská, která je obžalovaná z toho, že chystaný útok nepřekazila.

„Nejsem členkou ani sympatizantkou sítě revolučních buněk a uráží mě, že mě tak někdo označuje,“ dodala. Po přečtení prohlášení Pavlovská odmítla vypovídat, stejně jako v přípravném řízení.

Stejně jako Pavlovská chtěla i obžalovaná Katarina Zezulová přečíst prohlášení. „Petra Sovu znám jako největšího pacifistu, který by nikomu neublížil,“ sdělil soudu v úvodu. „Petr říkal, že by si vzal život, kdyby někdo zemřel,“ citovala Zezulová. Stejně jako obžalovaná předtím chtěla i Alexandra Ščambová přečíst prohlášení a opět odmítla vypovídat.

Sova i Ignačák se odmítli vyjádřit k výpovědím. Stejně tak Pavlovská, Ščambová i Zezulová. Poté soudkyně vyhlásila přestávku. Státní zástupce Vladimír Pazourek novinářům řekl, že není přesvědčen o tom, že příprava útoku byla vyprovokovaná, jak tvrdí obhajoba.

Obžalovaní anarchisté, kteří měli připravovat teroristický útok na vlak u...

Po přestávce předstoupil k ohrádce pro výslech Martin Ignačák. Po vzoru ostatních četl prohlášení a odmítl vypovídat. „Veškeré návrhy radikálních akcí a myšlenky přicházely od agentů. Dohodli jsme se, že s nimi budeme nějakou dobu hrát hru. Poté, co se mezi námi objevili agenti, jsem si začal všímat sledování mé osoby,“ hájil se.

Údajný strůjce útoku Sova si stojí za tím, že vše iniciovali právě policejní agenti. „Doufám, že tento soud ukáže, čeho je policie schopna. Nikdy žádný krok nebyl proveden, aniž by se ho účastnili oba agenti. Každý krok proběhl vždy z jejich strany aktivně. Když jim byla předestřena myšlenka vlaku, která je nadchla, byli z toho tak nadšení, že vyslali auto a hledali místo, kde by se mohl útok udát,“ prohlásil.

„Na prvním místě je pro mě lidský, ale i zvířecí život. Nikdy bych si nedovolil nikomu nic vnucovat. Nechci změnit vládu ani převrat. Nikdy by mě ve snu nenapadlo, že vytáhnou paragraf o teroristech,“ řekl směrem k policii.

Obžalovaní anarchisté, kteří měli připravovat teroristický útok na vlak u...
Obžalovaní anarchisté, kteří měli připravovat teroristický útok na vlak u...

Sova tvrdí, že všechny lahve a hořlaviny zaplatili policejní agenti. Překvapilo ho i obvinění. „Pracuji na dráze, kdybych chtěl něco udělat, našel bych lepší způsoby. Inteligentnímu člověku je jasné, že kdyby zapálil vagóny, tak zapálí i les. Že mě obviní z terorismu? To je přece působený teror proti obyvatelstvu. Jak anarchisté působí teror proti obyvatelstvu, že vaří bezdomovcům?“ prohlásil ironicky.

Soud bude pokračovat ve středu čtením listinných důkazů. Pak bude odročen kvůli výslechům svědků, mezi něž budou patřit i oba policejní agenti. Razie proti extremistům začala loni 28. dubna. Celkem bylo zatčeno deset lidí, obviněno jich bylo šest. Případ šestého člověka, stíhaného pro nedovolené ozbrojování a přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě, byl z pražské části vyčleněn. Zabývají se jím justiční orgány v Brně.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům ̈

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

,
Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...